Dziennik „El País" opublikował w swoim internetowym wydaniu artykuł, z którego wynika, że rząd Hiszpanii jest gotowy na znaczące zwiększenie pomocy sprzętowej dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Premier Pedro Sánchez takie obietnice miał złożyć jeszcze 21 kwietnia podczas swojej wizyty w Kijowie. W ramach najnowszego programu, Madryt przekazać miałby rakietowy zestaw przeciwlotniczy Aspide (jedną baterię) i ok. 40 czołgów Leopard 2. Poza tym Hiszpania zapewniłaby odpowiednie szkolenie Ukraińców w posługiwaniu się nowym uzbrojeniem.
„El País" pisze, że obecnie trwają już negocjacje odnośnie przekazania baterii Aspide, natomiast w przypadku czołgów trzeba jeszcze przeprowadzić ocenę przydatności technicznej wytypowanych wozów. Przekazanie Aspide ma nastąpić poprzez biuro koordynujące dozbrajanie Kijowa, które działa w Stuttgarcie w RFN. Do tej pory najsilniejszym uzbrojeniem przekazanym przez Hiszpanię były jednorazowe granatniki przeciwpancerne Instalaza C90-CR(M3), poza tym dostarczyła ona amunicję strzelecką i pojazdy opancerzone ewakuacji medycznej.
W przypadku Leopardów 2, chodzi o czołgi wersji A4, które od ponad dekady są zmagazynowane w bazie logistycznej Agrupación de Apoyo Logístico n°41 (AALOG 41) Wojsk Lądowych (Ejército de Tierra) Hiszpanii w Saragossie. W 1995 r. Hiszpania wypożyczyła od Niemiec 108 używanych Leopardów 2A4 jako rozwiązanie pomostowe, aby nabrać wprawy w eksploatacji takich wozów zanim do uzbrojenia Ejército de Tierra wejdzie 308 fabrycznie nowych Leopardo 2E (Leopard 2A6E). Ostatecznie zakończyło się na zamówieniu 219 Leopardo 2E, a w ramach tańszego rozwiązania Hiszpania odkupiła leasingowane wcześnie Leopardy 2. 54 z nich wycofano potem z linii i zmagazynowano. Oryginalnie Hiszpania planowała przebudować je na wozy inżynieryjne i nośniki mostów szturmowych. Jednak z powodu braku funduszy nigdy do tego nie doszło. Zamiast tego czołgi rozkompletowano (usunięto z nich akumulatory i wszelkie ciecze robocze) i tak są przechowywane do dziś. Około 40 z nich można byłoby przywrócić do pełnej sprawności (co wymagałoby zaangażowania przemysłu). „El País" nie precyzuje, kto miałby pokryć koszty remontu. Kilka lat temu wozy te znajdowały się w sferze zainteresowanie polskiego resortu obrony, ale ich stan techniczny uznano za zły i wymagający zbyt poważnych nakładów finansowych oraz wkładu pracy w stosunku do ceny zaproponowanej przez stronę hiszpańską.
Natomiast szkolenie ukraińskich czołgistów – wg „El País" – miałoby zacząć się na Łotwie, gdzie w ramach NATO-wskiej misji Enhanced Forward Presence (EFP) stacjonuje hiszpański batalion wyposażony w sześć czołgów Leopardo 2E, a zostać dokończone w Hiszpanii.
Jeśli zaś chodzi o system przeciwlotniczy Aspide, hiszpański dziennik jest bardziej lakoniczny, ograniczając się do stwierdzenia, że chodzi o jedną baterię wycofaną z eksploatacji. Hiszpania kupiła Aspide Mk. 1 najpierw dla przeciwlotników wojsk lądowych w 1985 r. Łącznie było to sześć baterii z zapasem 200 pocisków rakietowych. Wszystkie były skupione w stacjonującym w Kartagenie Regimiento de Artillería Antiaérea nº73. Armia wycofała Aspide pod koniec 2020 r., gdy w toku szkolenia wystrzelono ostatnie pociski rakietowe. Drugim hiszpańskim użytkownikiem Aspide są Siły Powietrzne (Ejército del Aire), dla których kupiono nowocześniejszą wersję Aspide 2000 (dwie baterie) w 1996 r. Każda z baterii może składać się z dwóch lub czterech sekcji (plutonów) ogniowych, każda z dwoma czteropociskowymi wyrzutniami. Pozostają w wyposażeniu przeciwlotniczego Escuadrón de Apoyo al Despliegue Aéreo (EADA). Ejército del Aire od kilku lat analizuje możliwość zastąpienia ich nowoczesnym systemem. Z tego wniosek, że Ukraina mogłaby dostać system po EADA.