Gienieralissimus Suworow będzie szóstym strategicznym atomowym okrętem podwodnym tzw. czwartego pokolenia, który zasili rosyjską marynarkę wojenną, a trzecim który powstaje według zmodyfikowanego proj. 955A Boriej-A. Jego stępkę położono aż siedem lat temu, bo 26 grudnia 2014 r. Według obecnych planów ma on zasilić Flotę Oceanu Spokojnego w 2023 r.

Budowa i wprowadzanie do służby strategicznych okrętów podwodnych czwartego pokolenia typów Boriej/Boriej-A (proj. 955/955A) ma pozwolić na utrzymanie na właściwym poziomie strategicznego komponentu obu rosyjskich flot oceanicznych ‒ Północnej i Oceanu Spokojnego. Dotychczas WMF zasiliły trzy jednostki pierwotnego proj. 955 Boriej ‒ Jurij Dołgorukij, Aleksandr Niewskij i Władimir Monomach, na których bandery podniesiono w latach 2013-2014 oraz dwa okręty zmodernizowanego projektu Kniazʹ Władimir i Kniaz' Oleg, które weszły do służby odpowiednio 12 czerwca 2020 r. i 21 grudnia br. Prototypowe jednostki obydwu tych projektów trafiły do Floty Północnej, a okręty seryjne do Floty Oceanu Spokojnego.

Aktualnie w Siewierodwińsku trwa budowa czterech kolejnych okrętów proj. 955A. Stępki dwóch pierwszych ‒ Impieratora Aleksandra III i Kniazia Pożarskiego położono dość dawno, bo już w latach 2015-2016. Ponadto w lipcu 2020 r. podpisana została umowa na budowę dwóch następnych „strategów" proj. 955A, które będą nosiły nazwy Dmitrij Donskoj i Kniaz' Potiemkin, a ich stępki zostały położone 23 sierpnia br. W ostatnich dwóch latach nastąpiła kumulacja wydarzeń związanych z budową rosyjskich atomowych okrętów podwodnych, w tym jednostek uzbrojonych w pociski balistyczne Buława. Za przykład może być Kniaz' Oleg, który został zwodowany 16 lipca 2020 r., w pierwsze próby morskie wyszedł 30 maja 2021 r., zaś do służby wszedł już 21 grudnia br. Nie jest to jednak wynikiem przyspieszenia programu budowy okrętów tej klasy, tylko nadrabiania zaległości w tym zakresie.