Rosja wraca na szczyt

Rosja powróciła do pierwszej piątki krajów z największymi wydatkami na zbrojenia.

Publikacja: 28.04.2020 12:57

Fot./Bloomberg

Fot./Bloomberg

Foto: Fot./Bloomberg

Jak informuje SIPRI w raporcie za 2019 r. Rosja zajęła czwarte miejsce z wydatkami sięgającymi 65,1 mld dol. SIPRI twierdzi, że stanowi to 3,9 proc. rosyjskiego PKB, a jej udział w globalnych zbrojeniach to 3,4 proc.

Czytaj także: Rosja wzmacnia Flotę Pacyfiku

Jednak wielu ekspertów, w tym z USA, zwraca uwagę, że znaczna część – w niektórych latach do 1/3 – rosyjskich wydatków budżetowych jest utajniona. Zgodnie z prawem dotyczy to finansowania nie tylko armii, ale i innych resortów mundurowych (kontrwywiadu i wchodzącej w jego skład straży granicznej, wywiadu, dawnych wojsk wewnętrznych przemianowanych na Gwardię Narodową, ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych a nawet prokuratury generalnej czy zarządu zakładów karnych FSIN). Jednak z powodu tajności mogą być przesuwane z jednego resortu do drugiego.

Ponadto wszystkie wymienione resorty posiadają własne, pełnowartościowe jednostki wojskowe (różnego rodzaju i różnej wielkości „oddziały specjalne”). Sama Gwardia Narodowa jest uzbrojona w wozy pancerne, a ostatnio zakupiła 57,5 tys. ręcznych granatów zaczepnych.

Czytaj także: Jak Rosja przegrała bitwę z Turcją

Rok wcześniej, w 2018 r., Rosja po raz pierwszy w ciągu 12 lat wypadła z pierwszej piątki rankingu SIPRI. Ustąpiła miejsca Francji. Jednak już po wydaniu SIPRI Yearbook eksperci dokonali ponownych przeliczeń i Moskwa wróciła w szeregi pięciu najbardziej zbrojących się krajów na świecie w zeszłorocznym rankingu. W każdym razie przez kilka miesięcy nim nie była.

Według sztokholmskiego instytutu wzrost rosyjskich wydatków zbrojeniowych rok do roku wyniósł w 2019 r. 4,5 proc. Ale dla całej poprzedniej dekady wynosi on aż 30 proc. Częściowo jednak taki przyrost jest efektem inflacji, jaką wywołał w Rosji konflikt Zachodem i sankcje nałożone na Kreml z powodu jego agresji na Ukrainę.

W pierwszej piątce krajów wydających najwięcej na zbrojenia znajdują się też: Arabia Saudyjska (piąte miejsce – 61,9 mld dolarów. Rok do roku Rijad zmniejszył swe wydatki o 16 proc.), Indie (trzecie miejsce – 71,1 mld dolarów) i Chiny (drugie miejsce – 261 mld dolarów). Na czele stawki, pozostawiając konkurentów daleko z tyłu są USA – 732 mld to jest 3,4 proc. PKB).

Czytaj także: Rosjanie nie zbudują zbiornikowca na bazie Ił-96-400

Przy czym w całej poprzedniej dekadzie amerykańskie wydatki zbrojeniowe spadły o 15 proc., co jest bez wątpienia skutkiem pełnej ufności międzynarodowej polityki byłego prezydenta Baracka Obamy. W tym czasie rosły wydatki Rosji oraz Chin (aż o 85 proc.).

Jak informuje SIPRI w raporcie za 2019 r. Rosja zajęła czwarte miejsce z wydatkami sięgającymi 65,1 mld dol. SIPRI twierdzi, że stanowi to 3,9 proc. rosyjskiego PKB, a jej udział w globalnych zbrojeniach to 3,4 proc.

Czytaj także: Rosja wzmacnia Flotę Pacyfiku

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości