Armia chce poborowych mimo pandemii

Pobór odbędzie się ściśle zgodnie z prawem – zapowiedział minister obrony Siergiej Szojgu.

Publikacja: 20.03.2020 16:18

Poborowi z Nowosybirska po przybyciu do jednostki. Fot./mil.ru.

Poborowi z Nowosybirska po przybyciu do jednostki. Fot./mil.ru.

Foto: Poborowi z Nowosybirska po przybyciu do jednostki. Fot./mil.ru.

Zostanie przeprowadzony od 1 kwietnia do 15 lipca, a poborowi po przybyciu do jednostek przejdą podobno dwutygodniową kwarantannę.

Rosyjska armia formowana jest częściowo z żołnierzy zawodowych, a częściowo z poboru. Według oficjalnych danych w ubiegłym roku zobowiązanych do służby wojskowej było ok. 135 tys. mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat. Z tej liczby ostatecznie do wojska trafiło ok. 132 tys. Według ostatnich, dostępnych danych w 2014 r. ukarano 790 osób za uchylanie się od poboru. Nie wiadomo, ilu z obecnie brakujących nie stawiło się do odbycia służby, a ilu legalnie zwolniono od niej.

Czytaj także: Jak Rosja przegrała bitwę z Turcją

Zgodnie z rosyjski prawem poboru nie prowadzi się w dwóch arktycznych i bogatych w surowce energetyczne „podmiotach Rosyjskiej Federacji”. Mowa o Republice Komi oraz Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Jesiennego poboru zaś nie ma w 24 miastach pięciu syberyjskich „podmiotów”. Również tylko wiosną do wojska biorą nauczycieli i innych pracowników placówek pedagogicznych. Natomiast jesienią, po zbiorach powoływani są do wojska mieszkańcy wsi.

Koronawirus nie zatrzyma poboru

Z powodu pandemii koronawirusa Kreml dwa dni temu miał się zwrócić do dowództwa armii z pytaniem, czy wiosenny pobór (kolejny jest jesienią) nie powinien zostać przesunięty lub w ogóle odwołany. Obawiano się przeniesienia epidemii do zamkniętych jednostek wojskowych, tak jak się to stało w Korei Południowej. Tam, w pierwszym tygodniu marca, zachorowało ok. 2 tys. żołnierzy, wywołują niepokój o utrzymanie zdolności obronnych kraju. Sekretarz prasowy prezydenta Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że „w Kremlu badają problem przeniesienia wiosennego poboru”.

W sąsiedniej Ukrainie 18 marca wstrzymano pobór do wojska na czas działania kwarantanny.

Czytaj także: Rosja modernizuje bombowce strategiczne

Najwyraźniej jednak w Rosji wojskowy establishment nie zgodził się na jakiekolwiek zmiany w planach poboru. Nie wydaje się jednak, by wszystkie jednostki miały wystarczająco dużo pomieszczeń do izolowania świeżo przybyłych.

Minister Szojgu zapewnił, że obecnie w armii nie odnotowano ani jednego zachorowania na koronawirusa, a szefostwu ministerstwa obrony i oficerom sztabu generalnego zrobiono odpowiednie testy.

Kremlowska próba anulowania poboru znalazła już w Moskwie odzwierciedlenie w krążących dowcipach.”

Czytaj także: Rosja utraciła pierwszy seryjny egzemplarz Su-57

W związku z epidemią poborowi, którzy zostaną wiosną powołani do rosyjskiej armii mogą służyć zdalnie. Będą w domu chodzić krokiem paradnym po pokojach i strzelać”

– Mój pradziadek walczył na wojnie. On mi opowie jak się strzela i kopie okopy. Krokiem paradnym będę chodził do nocnych klubów i do mojej dziewczyny – wyjaśnił poborowy Iwan G.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego