Zostanie przeprowadzony od 1 kwietnia do 15 lipca, a poborowi po przybyciu do jednostek przejdą podobno dwutygodniową kwarantannę.

Rosyjska armia formowana jest częściowo z żołnierzy zawodowych, a częściowo z poboru. Według oficjalnych danych w ubiegłym roku zobowiązanych do służby wojskowej było ok. 135 tys. mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat. Z tej liczby ostatecznie do wojska trafiło ok. 132 tys. Według ostatnich, dostępnych danych w 2014 r. ukarano 790 osób za uchylanie się od poboru. Nie wiadomo, ilu z obecnie brakujących nie stawiło się do odbycia służby, a ilu legalnie zwolniono od niej.

Czytaj także: Jak Rosja przegrała bitwę z Turcją

Zgodnie z rosyjski prawem poboru nie prowadzi się w dwóch arktycznych i bogatych w surowce energetyczne „podmiotach Rosyjskiej Federacji”. Mowa o Republice Komi oraz Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Jesiennego poboru zaś nie ma w 24 miastach pięciu syberyjskich „podmiotów”. Również tylko wiosną do wojska biorą nauczycieli i innych pracowników placówek pedagogicznych. Natomiast jesienią, po zbiorach powoływani są do wojska mieszkańcy wsi.

Koronawirus nie zatrzyma poboru

Z powodu pandemii koronawirusa Kreml dwa dni temu miał się zwrócić do dowództwa armii z pytaniem, czy wiosenny pobór (kolejny jest jesienią) nie powinien zostać przesunięty lub w ogóle odwołany. Obawiano się przeniesienia epidemii do zamkniętych jednostek wojskowych, tak jak się to stało w Korei Południowej. Tam, w pierwszym tygodniu marca, zachorowało ok. 2 tys. żołnierzy, wywołują niepokój o utrzymanie zdolności obronnych kraju. Sekretarz prasowy prezydenta Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że „w Kremlu badają problem przeniesienia wiosennego poboru”.

W sąsiedniej Ukrainie 18 marca wstrzymano pobór do wojska na czas działania kwarantanny.

Czytaj także: Rosja modernizuje bombowce strategiczne

Najwyraźniej jednak w Rosji wojskowy establishment nie zgodził się na jakiekolwiek zmiany w planach poboru. Nie wydaje się jednak, by wszystkie jednostki miały wystarczająco dużo pomieszczeń do izolowania świeżo przybyłych.

Minister Szojgu zapewnił, że obecnie w armii nie odnotowano ani jednego zachorowania na koronawirusa, a szefostwu ministerstwa obrony i oficerom sztabu generalnego zrobiono odpowiednie testy.

Kremlowska próba anulowania poboru znalazła już w Moskwie odzwierciedlenie w krążących dowcipach.”

Czytaj także: Rosja utraciła pierwszy seryjny egzemplarz Su-57

W związku z epidemią poborowi, którzy zostaną wiosną powołani do rosyjskiej armii mogą służyć zdalnie. Będą w domu chodzić krokiem paradnym po pokojach i strzelać”

– Mój pradziadek walczył na wojnie. On mi opowie jak się strzela i kopie okopy. Krokiem paradnym będę chodził do nocnych klubów i do mojej dziewczyny – wyjaśnił poborowy Iwan G.