Rosyjskie wojskowe roboty znów w Syrii

„Bojowy, wielofunkcjonalny robototeczniczny kompleks na podwoziu gąsienicowym” został sfotografowany w jednym z rejonów Syrii.

Publikacja: 12.12.2019 09:25

Uran-9 wraca z parady na placu Czerwonym w Moskwie w 2018 r. Fot./mil.ru.

Uran-9 wraca z parady na placu Czerwonym w Moskwie w 2018 r. Fot./mil.ru.

Foto: Uran-9 wraca z parady na placu Czerwonym w Moskwie w 2018 r. Fot./mil.ru.

Chodzi o bojowego robota „Uran-9”. Nie wiadomo dokładnie gdzie znów działa na syryjskiej wojnie. Oficjalnie w tym kraju znajduje się jedynie rosyjskie lotnictwo (w bazie Hmeim) oraz żandarmeria wojskowa, która patroluje północne rejony kraju.

Czytaj także: Rosja: Bankrutujący przemysł obronny

Ale jest tam też nieznana liczba rosyjskich najemników, tworzących zwarte formacje, walczących w różnych miejscach kraju. Ponadto są tam rosyjskiej oddziały specjalne. Nie wiadomo, komu zlecono zadanie ponownego testowania Urana w warunkach bojowych.

Według danych „Rosoboroneksportu”, który próbuje sprzedawać go na światowych rynkach, robot „przeznaczony jest do wykonywania kombinowanych zadań zwiadowczych, bojowych i antyterrorystycznych”. Rosyjscy wojskowi określają jego zadania prościej: zwiad, ogniowe wsparcie i niszczenie broni pancernej przeciwnika. Walkę powinien prowadzić na najbardziej niebezpiecznych odcinkach frontu. Ten zdalnie sterowany czołg jest uzbrojony w 30-milimetrowe działko 2A72 (skonstruowane jeszcze w ZSRR) oraz karabin maszynowy PK o kalibrze 7,62 mm. Dron wyposażono także w cztery przeciwpancerne kierowane rakiety „Ataka” i 12 rakietowych miotaczy ognia z głowicą termobaryczną „Trzmiel”. Może też zostać wyposażony w przeciwlotniczy kompleks „Igła”.

Rosyjskie drony w Syrii

Pierwszy raz „Uran-9” pojawił się w Syrii prawdopodobnie w pierwszej połowie 2018 r. Efekty działań poddano miażdżącej krytyce przez ekspertów rosyjskiego ministerstwa obrony.

Czytaj także: Rosja: Wojskowy dron omal nie uderzył w dom

Robot miał „zbyt małe zdolności obserwacyjne, a co za tym idzie zwiadowcze”. Problemem była także zbyt mała siła ognia oraz zbyt mała ruchliwość. Pojawiły się również problemy z jego kierowaniem z powodu nie odbierania przez niego sygnałów od operatora. W miejscowościach o niskiej zabudowie z trudem utrzymywano z nim łączność z odległości ok. 300 metrów. Dwa razy robot „przepadł” na 1,5 godziny.

Podwozie nie nadawało się do długich działań i musiano je reperować w polowych warunkach. Systemy obserwacyjne pozwalały widzieć przeciwnika na odległość nie większą niż 2 km. W dodatku psuło się działko sześć razy zbyt wolno reagując na polecenia otwarcia ognia a w końcu zepsuło się ostatecznie. Podobnie było z karabinem maszynowym.

– Czołg źle działał i nie był w stanie wykonać wielu zadań zleconych mu – podsumował Trzeci Centralny Instytut Badawczy ministerstwa obrony. Jego zdaniem w ciągu najbliższych 10-15 lat bojowe roboty nie będą jeszcze w stanie wypełniać zadań w warunkach bojowych.

Producent obiecuje poprawę

We wrześniu 2018 r. producent zapewnił, że będzie pracował nad usunięciem niedostatków. W tym samym miesiącu„Uran-9” brał udział w wielkich manewrach „Wostok 2018” ale nie wiadomo z jakim skutkiem.

Czytaj także: Rosja nie zdąży z nową bronią jądrową

W styczniu 2019 roku został przyjęty na uzbrojenie rosyjskiej armii. Jednak dopiero w kwietniu zastępca szefa sztabu generalnego, generał Iwan Makuszew oświadczył, że jest on gotów do wykorzystania przez wojsko.

Nie wiadomo z jakim skutkiem robot działał (lub wciąż działa) obecnie w Syrii. Rządowa agencja RIA Novosti poinformowała jedynie, że w tym kraju wykorzystywano też inne roboty z rodziny „Uran”: pożarniczy „Uran-14” oraz saperski „Uran-6”. Ten ostatni miał uczestniczyć m.in. w rozminowywaniu Palmiry.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego