Reklama
Rozwiń

Niemieckie uzbrojenie nie traci wzięcia. Litwa planuje zakupy

Minister obrony narodowej Litwy, Laurynas Kasčiūnas, poinformował, że jego kraj rozważa zakup niemieckiego systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T.

Publikacja: 27.05.2024 16:25

IRIS-T SLM

IRIS-T SLM

Foto: Diehl Defence

Deklaracja taka padła podczas wspólnej konferencji, w której udział wziął także Boris Pistorius, minister obrony Niemiec.

Dopytywany przez dziennikarzy Laurynas Kasčiūnas stwierdził, że Litwa „rozważa pozyskanie z Niemiec systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu IRIS-T”. Używając określenia „średniego” określił tym samym, że mowa tutaj o systemie IRIS-T SLM.

System ten ostatnimi czasy coraz mocniej zyskuje na popularności i zainteresowaniu potencjalnych nabywców. Jest to spowodowane faktem, że przedstawione rozwiązanie zbiera bardzo pozytywne recenzje z frontu na Ukrainie. Minister Kasčiūnas stwierdził, że to właśnie one stoją w dużej mierze za decyzją władz Litwy.

Czytaj więcej

Sky Shield – wchodzimy pod powietrzny parasol

- System, który potwierdził swoje możliwości i wykazuje się dużą skuteczność na Ukrainie może już wkrótce trafić na wyposażenie litewskich sił zbrojnych. Mowa tutaj o perspektywie kilku lat — powiedział.

Czy tak się stanie? Boris Pistorius, minister obrony Niemiec, studził nieco zapały. Przypomniał, że obecnie Niemcy nie posiadają systemu IRIS-T SLM, gdyż to co mieli przekazali na Ukrainę. Obecnie trwają rozmowy z producentem, firmą Diehl Defence, w sprawie zwiększenia mocy produkcyjnych.

Będą one konieczne, gdyż nie tylko Wilno chce mieć u siebie system IRIS-T SLM. Od wybuchy wojny na Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej cieszą się ogromnym wzięciem. IRIS-T SLM cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym najlepiej świadczy fakt, że spośród Krajów Bałtyckich jak dotąd tylko Litwa jeszcze nie podpisała na niego kontraktu.

Przypomnijmy tylko, że we wrześniu ubiegłym roku system IRIS-T SLM zakontraktowały we wspólnym zamówieniu Łotwa oraz Estonia wykładając na te cel odpowiednio 1 mld euro raz 400 mln euro. W przypadku Estonii jest to, historycznie patrząc, największy kontrakt zbrojeniowy, jaki kiedykolwiek zawarto.Z oficjalnych informacji wynika, że dostawy systemu mają rozpocząć się w 2025 r. i potrwać do 2026 r., ale strona niemiecka obiecuje, że dołoży wszelkich starań, by te terminy przyspieszyć.

Czytaj więcej

NATO testuje w Ukrainie zachodnie uzbrojenie

System IRIS-T SLM charakteryzuje się zasięgiem do 40 km i zdolnością zwalczania celów powietrznych lecących na wysokości do 20 km. Jest przeznaczony do zwalczania samolotów, śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych oraz pocisków manewrujących i przeciwradiolokacyjnych.

IRIS-T SLM to system średniego zasięgu, jaki znajdziemy w ofercie niemieckiej firmy Diehl Defence, stanowiący rozwinięcie i uzupełnienie systemu krótkiego zasięgu - IRIS-T SLS. Ponadto w fazie rozwoju znajduje się system dalekiego zasięgu IRIS-T SLX.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku