W hali po LiuGong będą… magazyny HSW

Tereny i ogromna hala w Stalowej Woli wykupiona jesienią zeszłego roku za kilkaset mln zł od chińskiego inwestora LiuGong Machinery przez HSW zostaną wykorzystane na magazyny i składy artyleryjskiego potentata.

Publikacja: 29.02.2024 18:50

Lufownia w HSW.

Lufownia w HSW.

Foto: HSW

Po zeszłorocznej transakcji z Chińczykami bezcennym odzyskanym „aktywem” są ludzie – 551 fachowców którzy razem z majątkiem LiuGong zgodnie z zapisami umowy przeszli do huty.

- Trwają intensywne szkolenia nowej części załogi, której potrzebujemy w rozwijającym się bardzo szybko zakładzie – mówi Jan Szwedo prezes Huty Stalowa Wola.

W samym mieście i całym regionie związanym z podkarpackim centrum przemysłu zbrojeniowego trwa poszukiwanie a nawet walka o kompetentnych specjalistów. Zespół fachowców przejęty od LiuGong znający się na budowie ciężkiego sprzętu i maszyn budowlanych w istocie spadł z nieba artyleryjskiej spółce wytwarzającej m.in. słynne haubice Krab, samobieżne moździerze RAK i szykującej się do seryjnej produkcji nowej generacji wozów bojowych piechoty „Borsuk”.

Bezcenne zapasy

Ubiegłoroczna transakcja została sfinansowana ze środków z dokapitalizowania otrzymanego z Funduszu Inwestycji Kapitałowych. Kosztów przejęcia firma nie ujawnia zasłaniając się tajemnicą handlową przedsiębiorstwa. Nieoficjalnie mówi się, że za przejęcie nieruchomości i wyposażenia trzeba było Chińczykom zapłacić kilkaset milionów zł. Dziś zasiliły one specjalnie utworzony nowy oddział pod nazwą: Huta Stalowa Wola S.A. Oddział I w Stalowej Woli, który z pewnością znacząco zwiększy zdolności produkcyjne HSW S.A.

Szef HSW zapowiada, że imponująca ale zużyta w znacznym stopniu hala odzyskana od LiuGong zostanie odnowiona i zaadaptowana do celów magazynowych. To dziś przy rosnącej produkcji i zwiększających się zamówieniach na broń jedna z najpilniejszych potrzeb w HSW, zwłaszcza teraz, w czasach, gdy trzeba polegać na zgromadzonych wcześniej zapasach materiałów i komponentów.

- Obecnie w pocovidowych, wojennych, niestabilnych czasach zespoły napędowe do powerpacków dla krabów czy układy elektroniczne do licznych innych pojazdów trzeba zamawiać z dwuletnim wyprzedzeniem. Powierzchnie do bezpiecznego składowania części są w takiej sytuacji niezbędne - podkreśla Jan Szwedo.

Przyspieszenie w HSW

Jeszcze trzy lata temu powstawało w HSW kilkanaście krabów rocznie. Dziś zwiększone zamówienia własnej armii i oczywiście eksport broni dla Kijowa pozwoliły pokazać prawdziwe możliwości konsekwentnie odnawianej w ostatnich latach firmy. Prezes Szwedo mówi, że podwojenie produkcji krabów już nastąpiło, a są jeszcze w hucie rezerwy mocy. Jeśli więc władze zatwierdzą dalszą ekspresową rozbudowę firmy o kolejne hale uzupełniające obecny ciąg technologiczny , to możliwości wytwórcze HSW zostaną … zwielokrotnione. – Zyskamy potencjał który pozwoli robić nawet 100 krabów rocznie – ocenia Szwedo.

Do tego w najbliższych miesiącach, po zakończeniu ostatnich testów najnowszego pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk huta zacznie przygotowywać seryjną wielkoskalową produkcję najnowocześniejszego obecnie bwp w Europie wyposażonego w cyfrową automatykę, komputery wspierające dowodzenie i bezzałogowa wieżę bojową – podkreśla prezes Szwedo. Plany MON mówią na razie o ponad 1000 Borsukach w różnych wersjach oczekiwanych przez Siły Zbrojne, do tego co najmniej 341 wyspecjalizowanych tzw. wozach towarzyszących taktycznego, technicznego czy logistycznego wsparcia niezbędnych do operacycjnego wykorzystywania przyszłych bojowych ugrupowań nowych BWP.

Niszczyciele czołgów i drony

HSW jest w pełnym rozpędzie , gdy chodzi o produkcję krabów czy samobieżnych moździerzy Rak i przygotowanie setek pojazdów wsparcia artylerii ( wozów dowodzenia, rozpoznania, amunicyjnych, remontowych itp. ), składających się na kompletne moduły artyleryjskie towarzyszące na polu walki zwłaszcza superdziałom AHS 155 mm. Huta koordynuje też działanie spółek zależnych np. dolnośląskiego Jelcza ( dostarcza wojsku zestawy ciężarówek i wyspecjalizowanych podwozi do wielu systemów uzbrojenia) a także sanockiego Autosanu ( odpowiada w PGZ za produkcję wielozadaniowego opancerzonego wozu Waran – podstawowej platformy transportowej dla rakietowych niszczycieli czołgów Otokar- Brzoza i wykorzystującego uzbrojone drony przeciwpancernego systemu Gladius.

Nowy potencjał produkcyjny wzmocniony aktywami przejętymi od LiuGong Machinery – po odpowiednim dostosowaniu - powinien ułatwić podkarpackiej zbrojowni zrealizowanie jej planów.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego