Wreszcie zielone światło dla produkcji amunicji 155 mm

W ostatnim tygodniu starego roku 2023 przemysłowe konsorcjum PGZ zawarło z Agencją Uzbrojenia MON gigantyczną umowę na produkcję i dostawy ok. 300 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej najbardziej dziś poszukiwanego (i brakującego w arsenałach armii NATO) kalibru 155 mm.

Publikacja: 31.12.2023 23:00

Amunicja 155 mm

Amunicja 155 mm

Foto: materiały prasowe

Wartość transakcji sięga 7 mld zł, a planowany okres realizacji wielkiego kontraktu Polskiej Grupy Zbrojeniowej (konsorcjum PGZ Amunicja) zakreślono na lata 2024-2029.

Przygotowania w zakładach

Do wielkiego amunicyjnego przyspieszenia rodzimy przemysł szykował się od dawna, rząd jeszcze poprzedniej koalicji przeznaczył na inwestycje zwiększające możliwości produkcyjne zakładów produkujących pilnie potrzebne środki bojowe ok. 400 mln zł, wsparcie rozwoju potencjału amunicyjnego obiecała Bruksela. Pozwoliło to na spektakularne przyspieszenie produkcji amunicji i rakiet nie tylko w Skarżyskim Mesko a także w całym kompleksie amunicyjnym w kraju, np. Dezamecie Nowa Dęba - dostarczającym wielkokalibrowej amunicji artyleryjskiej. Do wielkoskalowej produkcji dojrzewały też technologicznie same spółki i załogi fabryk.

Znamienne , że do podpisania wieloletniej umowy wykonawczej na dostawy amunicji kalibru 155 mm doszło już po przekazaniu władzy nowej rządowej koalicji. To dobry znak potwierdzający iż kluczowe strategiczne plany zbrojeniowe na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa kraju są i będą kontynuowane.

Amunicyjna rezerwa

Jacek Matuszak z biura komunikacji PGZ stwierdził, że umowy na 300 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm zostaną zrealizowane w ramach rządowego programu Narodowej Rezerwy Amunicyjnej. - To historyczny kontrakt zarówno jeśli chodzi o wielkość zamówienia, jak też jego wartość wynoszącą blisko 11 mld zł – mówi Matuszak.

Amunicja 155 mm

Amunicja 155 mm

materiały prasowe

Jeszcze wiosną tego roku odpowiedzialność za odtworzenie amunicyjnych zapasów w ramach wieloletniego programu „Narodowa Rezerwa Amunicyjna” w kraju przejął ówczesny rząd RP wyznaczając premiera na szefa komitetu sterującego „NRA”, który ma szybko zapewnić armii przede wszystkim zwiększone dostawy wielkokalibrowej amunicji artyleryjskiej.

W składzie komitet sterującego oprócz premiera są także minister obrony narodowej, jako wiceprzewodniczący, a także m.in. szefowie resortów aktywów państwowych, rozwoju i technologii, finansów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, prezesi Polskiego Funduszu Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Agencji Uzbrojenia i Agencji Rozwoju Przemysłu.

Potrzebni inwestorzy

Więcej konkretów na temat amunicyjnego przyspieszenia pojawiło się dopiero po przyjęciu przez rząd w kwietniu 2023 uchwały o narodowym programie amunicyjnym. Zapowiedziano wówczas, że w ciągu kilku lat podkarpacki Dezamet powinien podwoić produkcję najbardziej dziś potrzebnej NATO i Ukrainie amunicji artyleryjskiej kal.155 mm. W planach jest też powstanie nowych, ekspresowo budowanych fabryk zagranicznych i prywatnych inwestorów.

Uchwała Rady Ministrów w sprawie NRA przewidziała zresztą przeznaczenie ok. 2 mld złotych publicznych pieniędzy na inwestycje w zwielokrotnienie potencjału produkcyjnego obecnych i nowych firm amunicyjnych. Zdaniem rządowych planistów, także prywatne przedsiębiorstwa i firmy wyspecjalizowanych zagranicznych inwestorów będą lokowane w różnych regionach kraju, aby uniknąć ryzyka koncentracji produkcji środków bojowych. Taka decyzja wynika m.in. z ukraińskich doświadczeń.

Bruksela pomaga

Działania rządu w tej sprawie od samego początku napaści Putina na Ukrainę z bezprecedensowym zaangażowaniem, także finansowym wspiera Komisja Europejska. KE już wiosną 2023 r. zapowiedziała, że amunicyjna luka w krajach Wspólnoty zostanie zniwelowana dzięki dofinasowanymi przez UE pilnymi zamówieniami na 1 mln sztuk najbardziej dziś potrzebnej amunicji wielkokalibrowej.

Amunicja 155 mm

Amunicja 155 mm

materiały prasowe

Już w lipcu br. Komisja zatwierdziła rozporządzenia w sprawie wspierania produkcji amunicji o budżecie wynoszącym 500 mln euro. Dzięki temu UE będzie mogła skutecznie zwiększyć w krajach Unii zdolności produkcyjne w dziedzinie amunicji i pocisków rakietowych. Wsparcie finansowe Brukseli powinno wzmocnić przemysł obronny Wspólnoty w całym łańcuchu dostaw amunicji i pocisków. Wsparcie finansowe UE jest już udzielane w formie dotacji i gwarancji pożyczkowych na rzecz zwiększenia zdolności produkcyjnych, rozbudowy lub modernizacji istniejących linii i wzmocnienia łańcuchów dostaw surowców i materiałów.

Wojna otworzyła wojskowym oczy

- Sytuacja jest poważna, przemysł musi niezwłocznie rozpędzić do maksymalnych obrotów produkcję amunicji artyleryjskiej zwłaszcza dużych kalibrów, których brakuje w arsenałach NATO bo jej tysiące sztuk wystrzeliwują w ciągu tygodnia obrońcy Ukrainy – twierdzi gen Jarosław Gromadziński, doświadczony dowódca związków taktycznych na wschodniej flance NATO i wysoki rangą analityk, przedstawiciel polskiej armii w składzie Międzynarodowego zespołu ds. pomocy Ukrainie ds. interoperacyjnych.

Spece od wojskowej logistyki, jak gen. Dariusz Łukowski szef Inspektoratu Wsparcia WP, już od zeszłego roku alarmują, że wojna u wschodnich sąsiadów radykalnie zweryfikowała normy zużycia środków bojowych w warunkach pełnoskalowego konfliktu.

- Liczby zużywanej w krótkim czasie amunicji i wystrzeliwanych pocisków rakietowych idą w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy – obserwują eksperci.

Wartość transakcji sięga 7 mld zł, a planowany okres realizacji wielkiego kontraktu Polskiej Grupy Zbrojeniowej (konsorcjum PGZ Amunicja) zakreślono na lata 2024-2029.

Przygotowania w zakładach

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami