Uroczystość z tym związana ma wymiar w pewnym sensie szczególny. Przypomnijmy tylko, że zgodnie z założeniami programu, francuska Marine nationle ma docelowo otrzymać sześć takich okrętów. To oznacza, że wraz z rozpoczęciem przygotowań do wodowania trzeciej jednostki cały program powoli zbliża się do półmetku.

- Opuszczenie hali stoczniowej przez trzecią Barracude to bardzo ważny moment tak dla Naval Gruop jak i wszystkich naszych partnerów zaangażowanych w proces budowy nowych okrętów. Stanowi także dowód naszego zaangażowania oraz dedykacji, by stale dostarczać francuskim silom zbrojnym najnowocześniejsze narzędzia, do pełnienia powierzonych im misji – powiedział podczas uroczystości Pierre Eric Pommellet, prezes Naval Group.

SNA Tourville, jak już wspomniano, to trzeci okręt typu Barracuda budowany dla francuskiej Marine nationle. Pierwszy, prototypowy okręt, SNA Suffren (S 635) już pływa pod francuską banderą. Okręt osiągnął gotowość operacyjną w czerwcu ubiegłego roku. Druga jednostka tego typu, SNA Trouin (S 636), jest obecnie na etapie prób morskich, które rozpoczęły się w marcu bieżącego roku.

W budowie pozostają trzy okręty: De Grasse, Rubis oraz Casabianca, które zgodnie z obecnymi planami mają opuścić stocznie odpowiednio w 2024, 2025 i 2028 r.