Nowe zdolności śląskiego ośrodka czołgowego będą tworzone w oparciu o potencjał technologiczny gliwickiej spółki. Wybór Bumaru-Łabędy na partnera umowy serwisowej wynika z faktu, że posiada on bogate doświadczenie w zakresie obsługi i modernizacji czołgów rodziny T, w tym T-72 i PT-91 - podkreśla PGZ.
- Zakłady Mechaniczne gotowe są utworzyć hub dla remontów sprzętu pancernego wykorzystywanego przez armię ukraińską. Ponad 70-letnie doświadczenie firmy w zakresie zarówno produkcji, jak i prowadzenia przeglądów, remontów, doposażenia oraz modernizacji sprzętu pancernego będzie stanowiło kluczową pomoc w utrzymaniu zdolności obronnych wojsk Ukrainy – potwierdza Edyta Szymańska, prezes ZM „Bumar-Łabędy ".
- Dzięki regularnej „opiece" remontowo-serwisowej użytkowane nad Dnieprem wozy będą odzyskiwały w pełni wymaganą gotowość bojową – dodaje Szymańska.
Tworzenie czołgowego łańcucha
Polska Grupa Zbrojeniowa nie dzieli się zbyt wieloma szczegółami czołgowej współpracy z partnerami z Kijowa. Potwierdza jednak, że ruszyły intensywne przygotowania i uzgodnienia techniczne z sąsiadami.
Zakres kooperacji nie będzie się ograniczał wyłącznie do serwisu i remontów uszkodzonego sprzętu. Z czasem prace mają też obejmować coraz większe obszary czołgowego biznesu: m. in. kwestie montażu, produkcji i rozwoju łańcucha dostaw komponentów do czołgów T-64 wraz z innymi elementami procesu technologicznego czołgów.