Aktualizacja: 11.05.2025 10:56 Publikacja: 31.03.2023 22:39
Foto: materiały prasowe
– W obliczu zagrożeń kraje i rządy uzupełniają arsenały. Wszyscy chcą dziś zamawiać dużo więcej amunicji i nalegają na szybkie dostawy – twierdzi szef MBDA Éric Béranger.
Co zaskakujące, powodem przyspieszenia w europejskiej firmie rakietowej nie są pilne dostawy kierowanych pocisków dla Ukrainy. W zeszłym roku Kijów nie kontraktował bezpośrednio w MBDA żadnych wyrzutni i rakiet. Jedyne wysyłane nad Dniepr zestawy przeciwlotnicze średniego zasięgu SAMPT/T to używana broń pochodząca z zasobów francuskiej i włoskiej armii przekazana przez Paryż i Rzym w ramach rządowego wsparcia Ukrainy. Prezes Béranger na firmowym spotkaniu, podsumowującym miniony rok kilka razy podkreślał, że choć wojna w Ukrainie nie miała wpływu na kontraktacje i ubiegłoroczny wynik biznesowy firmy, to już widać zmianę podejścia do zbrojeń i bezpieczeństwa w licznych stolicach krajów Europy i świata. I ta polityka nastawiona na dozbrajanie armii, po dekadach odkładania inwestycji obronnych będzie miała dla MBDA i innych fabryk broni ogromne konsekwencje.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas