Uranowy otwieracz czołgowych pancerzy

Żaden, nawet najtwardszy pancerz nie jest się w stanie oprzeć trafieniu pociskiem podkalibrowym z rdzeniem ze zubożonego uranu. Wdziałem skutki użycia takiej amunicji przeciwko czołgom Saddama w Bagdadzie – mówi gen Waldemar Skrzypczak b. dowódca wojsk lądowych.

Publikacja: 22.03.2023 12:03

Uranowy otwieracz czołgowych pancerzy

Foto: MoD/Cpl Paul Jarvis RLC

Generał Skrzypczak twierdzi, że przestrzeliny spowodowane przez pociski ze zubożonym uranem są specyficzne, bo uderzają one z wielkim impetem dzięki swojej masie 1,7 razy większej od ołowiu, a poza tym w kontakcie z powietrzem uran pali się wytwarzając wysoką temperaturę, która ułatwia perforowanie nawet wielowarstwowych, kompozytowych osłon balistycznych wozów bojowych.

- Polska armia nigdy nie miała i z tego co wiem, nie ma w swym arsenale uranowej amunicji – twierdzi gen. Skrzypczak.

Promieniotwórczy ślad

Pociski uranowe w wojennych arsenałach to nie nowość Używali ich już Niemcy w czasie II wojny światowej, ale głośno o użyciu amunicji z pierwiastkiem który ma gęstość 19,1 g / cm sześc., prawie dwa razy większą od ołowiu i jest produktem odpadowym pozyskiwanym w procesie wzbogacania uranu dla celów energetyki jądrowej, zaczęto mówić w 1999 r., kiedy badania potwierdziły skażenie środowiska spowodowane masowym użyciem amunicji ze zubożonego uranu przez siły NATO podczas wojen bałkańskich.

Użycie specjalnej amunicji uranowej zostawia swój radioaktywny ślad mimo, że promieniotwórczość zubożonego uranu jest dwukrotnie mniejsza niż naturalnej rudy uranowej czy uszlachetnionych izotopów dla anergetyki.

Ponadprzęciętną gęstość materiału odzyskiwanego z przetwarzanego zużytego paliwa jądrowego Amerykanie wykorzystywali do produkcji osłon antybalistycznych - specjalnie uformowane i zabezpieczone warstwy zubożonego uranu składają się m. in. na warstwowy pancerz np. czołgów Abrams M1.

Oręż dla Challengerów

Jerzy Gruszczyński, ekspert lotniczy Zespołu Badań i Analiz Militarnych tłumaczy, że kariera zubożonego uranu w przemyśle amunicyjnym zaczęła się, gdy przyspieszający wyścig zbrojeń i badania w przemyśle pancernym doprowadził do radykalnego zwiększenia odporność pancerzy czołgów i transporterów w wojskach zmechanizowanych. Pociski ze zubożonego uranu zastosowano wpierw do zwielokrotnienia przebijalności amunicji używanej w broni pokładowej kal 30 mm w samolotach i śmigłowcach szturmowych.

Widoczny wzrost skuteczności tej amunicji zachęcił producentów środków bojowych do zastosowania rdzeni uranowych jako efektora w podkalibrowej amunicji przeciwpancernej większych kalibrów używanej w czołgach i artylerii – mówi Gruszczyński.

- Można przypuszczać, że rdzenie ze zubożonego uranu mogą być stosowane w niektórych rodzajach amunicji podkalibrowej dla brytyjskich czołgów Challenger II przekazywanych przez Londyn obrońcom Ukrainy – dodaje ekspert ZBiAM.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego