MQ-9 Reaper. Flagowy bezzałogowiec Sił Powietrznych USA

Rosyjskie myśliwce Su-27 przechwyciły nad Morzem Czarnym amerykańskiego bezzałogowca klasy MALE General Atomics MQ-9 Reaper. Co to za maszyna i jakie są jej zdolności?

Publikacja: 15.03.2023 13:54

General Atomics MQ-9 Reaper.

General Atomics MQ-9 Reaper.

Foto: USAF.

W wyniku incydentu, jak informuje telewizja CNN, amerykański bezzałogowiec został uszkodzony i w efekcie spadł do Morza Czarnego. Z informacji podanych przez amerykanów wynika, że jeden z rosyjskich myśliwców miał przelecieć nad bezzałogowcem, a drugi miał uszkodzić jego śmigło.

Jest to pierwsze tego typu zdarzenie, do jakiego doszło od wybuchu wojny w Ukrainie. Z tego powodu warto się przyjrzeć, czym jest MQ-9 Reaper. Wspomniany bezzałogowiec to obecnie flagowa maszyna amerykańskich sił powietrznych klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance). Sprzęt niezwykle charakterystyczny i dla wielu osób, głównie za sprawą amerykańskich produkcji filmowych, będący wręcz synonimem bojowego bezzałogowca tej klasy.

Jest to skojarzenie poprawne, choć nie do końca precyzyjne. Bezzałogowce klasy MALE cieszą się ogromną popularnością na świecie, a General Atomics – producent Reapera – nie ma w tej kwestii monopolu. Do grupy tej zaliczany jest m.in. znany dobrze w Polsce turecki Bayraktar TB2. Lista jest jedna znacznie dłuższa, gdyż liczba konstrukcji tej klasy na świecie liczona jest w dziesiątkach.

Włoski bezzałogowiec rozpoznawczy General Atomics MQ-1C Predator w ostatnim locie szkoleniowym.

Włoski bezzałogowiec rozpoznawczy General Atomics MQ-1C Predator w ostatnim locie szkoleniowym.

32° Stormo Aeronautica Militare

MQ-9 Reaper wszedł do służby w 2007 r. jako rozwinięcie wykorzystywanej ówcześnie konstrukcji MQ-1 Predator. W porównaniu z poprzednikiem bezzałogowiec odznaczał się przede wszystkim większym udźwigiem oraz większym zasięgiem, co sprawiało, że był bardziej elastyczny oraz zdolny do wykonywania znacznie większej liczby różnych misji.

Nie jest to mała maszyna. Z rozpiętością skrzydeł wynoszącą 20 m, długością kadłuba 11 m i wysokością 3,8 m bliżej mu do małych samolotów, niż do większości bezzałogowców. Nawet gdy popatrzymy na sprzęt, który jest obecnie wykorzystywany w większości armii świata. Masa własna maszyny wynosi 223 kg, a startowa 4760 kg. Napęd MQ-9 Reaper stanowi silnik 900 KM Honeywell TPE331-10 ze śmigłem pchającym, który zapewnia mu całkiem imponujące osiągi. Do najważniejszych są możliwości w zakresie przenoszonego uzbrojenia. MQ-9 Reaper posiada łącznie siedem punktów podwieszeń, na które można zamontować pociski i bomby o łącznej masie 1750 kg.

MQ-9 Reaper.

MQ-9 Reaper.

General Atomics

Kolejną ważna cechą maszyny jest jego zasięg oraz czas operowania w powietrzu. Producent MQ-Reaper chwali się, że jego maszyna jest zdolna do lotu przez 27 godzin z prędkością przelotową 240 węzłów (444,5 km/h). Warto tutaj jednak zauważyć, że ofercie amerykańskiej firmy znajduje się także MQ-Reaper ER (Extender Range). W jego przypadku podany czas udało się wydłużyć do 34 godz.

Platformę MQ-Reaper zintegrowano z bardzo szerokim wachlarzem uzbrojenia. Głównie przeznaczonego do prowadzenia misji wsparcia oddziałów naziemnych. Z tego powodu Repery najczęściej można spotkać przenoszące m.in. amerykańskie pociski przeciwczołgowe AGM-114 Hellfire, czy brytyjskie Bromstone oraz 227-kilogramowe bomby kierowane laserowo - GBU-12 Paveway II lub satelitarnie GBU-38 JDAM.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego