Aktualizacja: 24.03.2025 02:15 Publikacja: 14.11.2022 12:22
Kadr z filmu pokazującego uproszczony bwp B-18. Jeśli wierzyć doniesieniom z Rosji, pojazd może niebawem wejść do produkcji.
Foto: Internet
B-18 to w istocie zmodyfikowany BMP-2, uzbrojony wieżę bezzałogową 32B01 Epocha. Film jest słabej jakości, lecz mimo wszystko można zeń wywnioskować, że wieża nie została wyposażona w niektóre czujniki i wyrzutnie miniaturowych przeciwpancernych pocisków rakietowych Bułat. Sam pojazd nie jest nowością, poza tym, że wykorzystuje stare (aczkolwiek zmodyfikowane i z wzmocnionym opancerzeniem) podwozie, był już prezentowane podczas forum Armija-2017. Od klasycznego BMP-2 wóz różni się przede wszystkim wieżą, która nie dość, że jest bezzałogowa, ale została uzbrojona w niskociśnieniową 57 mm armatę LSzO-57 (w istocie jest to zmodyfikowany granatnik AGS-57). Duży kaliber nie oznacza bynajmniej dobrych charakterystyk zwalczania celów opancerzonych ze względu na niską prędkość początkową pocisków, za to świetnie sprawdza się w zwalczaniu siły żywej i celów nieopancerzonych. Armata jest sprzężona z 7,62 mm km i wyrzutniami ppk Kornet (dwiema lub czterema). Dodatkowo wieża może być uzbrojona w lekkie ppk Bułat (w istocie jest to zminiaturyzowany Kornet), które mogą być używane do zwalczania celów lżej opancerzonych lub do „przeciążania" aktywnych systemów ochrony pojazdu.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rząd ma szansę stworzyć unikalny model wzmocnienia odporności społecznej na różne zagrożenia, nie tylko ze wschodu. Kluczem jest edukacja.
Jeśli zagrożenie epidemią po jednym powrocie antyszczepionkowców z wakacji eskaluje do międzynarodowego alarmu i trzeba szukać ludzi z kilku samolotów, to pora wypowiedzieć wojnę antyszczepionkowcom. To kwestia bezpieczeństwa kraju, nie światopogląd.
– Rosja coraz śmielej będzie rozszerzała paletę narodów oskarżanych o kolaborację z nazistami. Na tej liście są już Polacy – mówi historyk dr Łukasz Kamiński, dyrektor Ossolineum, były prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Pod względem militarnym Niemcy to dziś nawet nie cień dawnej potęgi. I nawet wielomiliardowe inwestycje w obronność istotnie tego nie zmienią. Nie ma też co liczyć na to, że za naszymi plecami powstanie pancerna armia gotowa przyjść nam z pomocą w razie rosyjsko-białoruskiej agresji.
Tarcza Wschód będzie jednym z priorytetów unijnej obrony – zdecydowała Bruksela. UE się zbroi i promuje swój przemysł obronny.
Mimo że powstanie międzyresortowego zespołu ds. opracowania strategii dla państwowego sektora obronnego zapowiedziano cztery miesiące temu, to… wciąż go nie ma.
Gdy jest zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi, powinny być budowane nie tylko zapory inżynieryjne, ale też pola minowe. Ministrowie państw bałtyckich rekomendują wycofanie się z konwencji ottawskiej, która zakazuje stosowania min przeciwpiechotnych.
Ministrowie obrony Polski, Estonii, Łotwy i Litwy we wspólnym oświadczeniu rekomendują wypowiedzenie Konwencji Ottawskiej. Nasz kraj podpisał ją w 1997 roku, a ratyfikował w 2012. Wyjaśniamy, czym jest Konwencja Ottawska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas