Według deklaracji ministra Anušauskas, międzyrządowa umowa LOA w tej sprawie miałaby zostać zawarta do końca roku. Co ciekawe, dotychczas nie ujawniono faktu wysłania przez Wilno zapytania ofertowego LOR, a zgody na sprzedaż systemu HIMARS Litwie nie wyraził amerykański Departament Stanu. W przypadku Europy Środkowej pierwsza partia wyrzutni trafiła już do Rumunii (ogółem kontrakt obejmuje 54 M142), a wkrótce pierwszych 20 ma odebrać Polska (zamówienie zostało formalnie złożone w lutym 2019 r.). Dodatkowo Departament Stanu autoryzował w lipcu br. sprzedaż sześciu wyrzutni M142 do Estonii, a Ukraina otrzymała w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej co najmniej 16 wyrzutni, a kolejnych 22 ma trafić na przestrzeni najbliższych miesięcy.

W przypadku Litwy zamówienie systemu M142 HIMARS ma stanowić element rozległego programu modernizacji technicznej. Część środków finansowych może pochodzić z amerykańskiego programu pomocy wojskowej Foreign Military Financing. Według deklaracji Amerykanów, dostawy mogłyby zostać zrealizowane w 2025 r.

Obecnie trzonem litewskiej artylerii jest 21 samobieżnych 155 mm armatohaubic PzH 2000, które zostały dostarczone z Niemiec w latach 2015-2020. W czerwcu tego roku władze w Wilnie podpisały list intencyjny otwierający drogę do zamówienia we Francji 18 armatohaubic na podwoziu kołowym CAESAr Mk II. Dotychczas brak informacji o zawarciu formalnego kontraktu w tej sprawie.