Próby miały zostać przeprowadzone w połowie września br. i mieć na celu zbadanie możliwości wykorzystania amerykańskiej amunicji do strzelania z południowokoreańskich dział. Było to możliwe dzięki podpisaniu porozumienia o współpracy w zakresie badań i rozwoju (Cooperative Research and Development Agreement , CRADA) między US Army a Hanwha Defense Corporation, producentem K9A1 i K10.

Testy poprzedziły trwające półtora roku prace (włącznie z przeddemonstracyjnym testem w lipcu), dotyczące wstępnego zbadania możliwości wykorzystania amerykańskiej amunicji w południowokoreańskim systemie artyleryjskim. Zwieńczeniem testów był pokaz, w którym uczestniczyło ok. 60 przedstawicieli US Army i sił zbrojnych zaprzyjaźnionych państw. Podczas demonstracji przeprowadzono pokaz strzelania, zmiany pozycji w celu uniknięcia ognia kontrbateryjnego i uzupełniania amunicji w K9A1 z wozu amunicyjnego K10.

Podczas realizacji zadań ogniowych przeprowadzono pokaz strzelania w szybkim tempie (trzy pociski w ciągu 16 sekund, sześć w 45 s). Wykorzystywano 155 mm pociski XM1113 i M795. Testy przeprowadzono na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie. Według przedstawicieli US Army, demonstracja pomoże przekonać użytkowników K9 (łącznie dziewięciu obecnych i przyszłych użytkowników) do korzystania z amunicji produkcji amerykańskiej.