Aktualizacja: 12.05.2025 05:17 Publikacja: 06.10.2022 14:29
Szybki okręt patrolowy z uzbrojeniem rakietowym Ipoploiarchos Grigoropulos (P70), druga jednostka typu Ipopliarchos Rusen.
Foto: Polemiko Naftiko
Ipopliarchos Wlachakos to siódmy, ostatni okręt typu Super Vita, znanego lokalnie jako Ipopliarchos Rusen. Zamyka on program, który na przestrzeni lat zaliczył poważne opóźnienia.
Program modernizacji greckiej floty okrętów rakietowych z końca lat 90. obejmował pierwotnie budowę trzech jednostek i został zainicjowany umową ze stycznia 2000 r. Budowa odbywała się w stoczni Nafpijikies & Wiomichanikies Epichirisis Elefsinas, natomiast brytyjska firma Vosper Thornycroft (obecnie BAE Systems Surface Ships) dostarczyła projekt Super Vita, wsparcie logistyczne i wyposażenie okrętów. W sierpniu 2003 r. i we wrześniu 2008 r. skorzystano z opcji, które przewidywały nabycie kolejnych czterech jednostek, przy czym ostatni okręt miał zostać oddany do użytku w 2015 r. Prototyp wszedł do służby w grudniu 2005 r. Ze względu na poważne problemy finansowe stoczni i całego państwa greckiego nastąpiło wieloletnie opóźnienie w budowie kolejnych okrętów.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas