Matką chrzestną Hetʹmana Iwana Mazepy (F211) została Ołena Zełenska, małżonka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Okręt zszedł do wody z pochylni wzdłużnej.
Obecnie rozpocznie się etap jego wyposażania, choć pierwotne plany zakładały inny scenariusz. Stępkę korwety typu Ada dla Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy położono 7 września 2021 r. w stoczni STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş.) w Stambule. Ministerstwo Obrony Ukrainy podpisało 14 grudnia 2020 r. kontrakt na budowę dwóch takich okrętów z firmami tureckimi. Planowano, że gotowy, częściowo wyposażony kadłub zostanie przeholowany do stoczni Sudnobudiwnyj zawod „Okean" w Mikołajowie pod koniec bieżącego roku, ale wojna na Ukrainie z pewnością na to nie pozwolą.
W obecnej sytuacji wszystko wskazuje na to, że jednostka zostanie ukończona w Turcji. Wymagać to będzie korekty obowiązujących umów. Wciąż nie jest jasne, co stanie się z drugim okrętem, którego budowy jeszcze nie rozpoczęto. Nie wiadomo też, co stanie się z Iwanem Mazepą po jego ukończeniu. W obecnej sytuacji politycznej jedynym ukraińskim portem, w którym mógłby on bazować jest Odessa. Trudno sobie jednak wyobrazić, aby korweta mogła bezpiecznie przejść do niego z Turcji w obliczu zagrożenia ze strony rosyjskich systemów rakietowych. Poza tym kwestią do rozwiązania pozostaje możliwość przejścia przez Bosfor okrętu wojennego państwa uczestniczącego w zbrojnym konflikcie. Ankara wykorzystała konwencję z Montreux (fr. Convention concernant le régime des détroits, pol. Konwencja o regulacji cieśnin), aby uniemożliwić tranzyt okrętów rosyjskiej floty z Morza Śródziemnego na Morze Czarne. W podobny sposób powinna się odnieść do jednostek pod banderą Ukrainy.
Korweta Hetʹman Iwan Mazepa tuż po wodowaniu.
Korwety typu Ada (ok. 2400 ton wyporności, 99 m długości), powstałe w wyniku pierwszej fazy programu MiLGEM, okazały się udane i znalazły już nabywcę zagranicznego. W 2018 r. Pakistan zakontraktował cztery fregaty typu Jinnah, będące zmodyfikowaną i nieco powiększoną wersją jednostek typu Ada. Ukraina będzie ich drugim zagranicznym użytkownikiem. Nie zawarto przy tym wciąż umów na dostawę systemu walki do korwety (korwet) i nie wiadomo, jakie sensory i efektory wejdą w jego skład.