Śmigłowce, pochodzące z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, przewieziono do stolicy Kolumbii na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego C-17A Globemaster III. Łącznie transfer obejmie 12 wiroplatów tego typu – pierwsze trzy trafiły w charakterystycznym malowaniu Sił Powietrznych Afganistanu. Najprawdopodobniej były przygotowywane do przekazania temu użytkownikowi, jednak po przejęciu władzy przez Talibów pozostały w Stanach Zjednoczonych w oczekiwaniu na swój dalszy los. Ostatecznie, otrzymał je użytkownik z Ameryki Południowej.

Kolumbijska policja federalna eksploatuje śmigłowce rodziny UH-60 Black Hawk od 1999 r., kiedy to do jednostek trafiło jedenaście UH-60L. Spośród nich utracono dwa i obecnie w użyciu jest tylko dziewięć wiropłatów tego typu. Od 2017 r., dzięki amerykańskim programom pomocy sprzętowej, lotnictwo policji wzbogaciło się o dziesięć UH-60A. Nowa partia pozwoli na zwiększenie stanu posiadania śmigłowców Black Hawk do 31 sztuk.

Policja federalna od wielu lat prowadzi intensywne działania związane ze zwalczaniem karteli narkotykowych, przestępczości zorganizowanej oraz ruchów rebelianckich. Z tego powodu, jednostki operacyjne są wyposażane w broń ciężką oraz sprzęt (teoretycznie) zarezerwowany dla oddziałów wojskowych. W wielu przypadkach siły policyjne oraz wojskowe ściśle współpracują, w ramach konkretnych operacji specjalnych.