Aktualizacja: 05.02.2025 15:43 Publikacja: 16.08.2022 15:11
Polska Grupa Zbrojeniowa prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące uruchomienia produkcji w Polsce produkcji południowokoreańskich czołgów K2, a także budowy zdolności do ich serwisowania.
Foto: Hyundai Rotem
Prezes omówił także planowaną rozbudową zdolności krajowego przemysłu, przede wszystkim w obszarze produkcji przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun.
W przypadku czołgów K2 pierwsza umowa jest obecnie negocjowana i ma zostać podpisana w najbliższych dniach. Najprawdopodobniej chodzi o kontrakt określający warunki zakupu pierwszych 180 wozów tego typu, które wyprodukuje Hyundai Rotem w swoich zakładach i które mają reprezentować standard zbliżony do czołgów dostarczanych Siłom Zbrojnym Republiki Korei. Ich dostawy mają nastąpić w latach 2022-2025. Nie można wykluczyć, że miejscem jej podpisania będzie XXX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach (6-9 września). Obecnie specjaliści z PGZ i Hyundai Rotem prowadzą ożywione spotkania, które pozwolą na ustalenie warunków porozumienia. Poza pierwszą partią, zgodnie z zapisami umowy ramowej, planowany jest zakup kolejnych 840 wozów K2PL, których produkcję stopniowo będzie przejmowała strona polska. W tym przypadku prowadzone są rozmowy dotyczące powołania do życia w celu realizacji tego projektu konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej i firmy Hyundai Rotem.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Mariusz Błaszczak, ujawniając plany użycia wojska w czasie kampanii wyborczej, igrał z wiarygodnością naszego państwa. Do politycznej młócki wykorzystał wojsko, a także podległy mu urząd.
Gen. dyw. Dariusz Łukowski zostanie powołany na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Siewierę, który zrezygnował z pełnionej funkcji.
Europejski Bank Inwestycyjny niechętnie inwestuje w sektor obronny. Boi się o swój rating.
Resort obrony dementuje doniesienia o zerwaniu kontraktów zbrojeniowych z firmami z Korei Południowej i podkreśla, że „nie będzie ulegać żadnej presji mającej przyspieszyć podpisywanie kolejnych kontraktów”.
Niemiecki Rheinmetall i włoskie Leonardo dostały zgodę na utworzenie spółki, która docelowo ma wyprodukować we Włoszech ponad tysiąc pojazdów. Polsce, mimo wielkich zakupów, ściąganie produkcji się nie udaje.
Rolls-Royce otrzymał od brytyjskiego rządu zamówienie za 9 mld funtów na zaprojektowanie, wyprodukowanie, dostawę i serwisowanie reaktorów jądrowych dla floty okrętów podwodnych o napędzie jądrowym.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stara się zachęcić młodych ludzi do wstępowania do klas mundurowych, czyli takich, nad którymi patronat ma policja oraz Straż Graniczna. Co proponuje MSWiA?
Służba w wojskach kolejowych w czasach PRL nie była represją – tak uważa resort rodziny i polityki społecznej. Dlatego nie będą oni traktowani tak samo jak ci, którzy byli kierowani do brygad budowlanych, kamieniołomów lub kopalni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas