Prezes PGZ o koreańskich czołgach K2 i polskich pociskach Piorun

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek w audycji w Programie I Polskiego Radia omówił kwestie związane z przygotowywaną do podpisania umową na zakup i transfer technologii produkcji oraz obsług czołgów podstawowych K2 z południowokoreańską firmą Hyundai Rotem.

Publikacja: 16.08.2022 15:11

Polska Grupa Zbrojeniowa prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące uruchomienia produkcji w Polsce pro

Polska Grupa Zbrojeniowa prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące uruchomienia produkcji w Polsce produkcji południowokoreańskich czołgów K2, a także budowy zdolności do ich serwisowania.

Foto: Hyundai Rotem

Prezes omówił także planowaną rozbudową zdolności krajowego przemysłu, przede wszystkim w obszarze produkcji przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun.

W przypadku czołgów K2 pierwsza umowa jest obecnie negocjowana i ma zostać podpisana w najbliższych dniach. Najprawdopodobniej chodzi o kontrakt określający warunki zakupu pierwszych 180 wozów tego typu, które wyprodukuje Hyundai Rotem w swoich zakładach i które mają reprezentować standard zbliżony do czołgów dostarczanych Siłom Zbrojnym Republiki Korei. Ich dostawy mają nastąpić w latach 2022-2025. Nie można wykluczyć, że miejscem jej podpisania będzie XXX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach (6-9 września). Obecnie specjaliści z PGZ i Hyundai Rotem prowadzą ożywione spotkania, które pozwolą na ustalenie warunków porozumienia. Poza pierwszą partią, zgodnie z zapisami umowy ramowej, planowany jest zakup kolejnych 840 wozów K2PL, których produkcję stopniowo będzie przejmowała strona polska. W tym przypadku prowadzone są rozmowy dotyczące powołania do życia w celu realizacji tego projektu konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej i firmy Hyundai Rotem.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego