Jest to pierwsza jednostka II serii okrętów typu Sejong the Great (KDX-III) budowanych dla Marynarki Wojennej Republiki Korei przez lokalny przemysł. Kontrakt na DDG 995 został zawarty w październiku 2019 r., a cała partia ma liczyć trzy jednostki (pozostałe dwie nie zostały jeszcze zakontraktowane przez Defense Acquisition Program Administration). W projekcie wykorzystano doświadczenia amerykańskie, architektura zewnętrzna jasno wskazuje źródło „inspiracji" w postaci serii niszczycieli typu Arleigh Burke Flight IIA.

W stosunku do jednostek I serii, DDG-995 jest dłuższy o cztery metry, a jego wyporność standardowa wzrosła z 7600 do 8200 ton. Zmiany konstrukcyjne objęły maszynownię, gdzie zastosowano hybrydowy zespół napędowy HED, składający się z czterech turbin gazowych LM2500 i dwóch silników elektrycznych. Dodatkowo okręt ma większą liczbę pionowych wyrzutni rakiet K-VLS, które zdaniem mediów lokalnych mają być wykorzystane do przenoszenia precyzyjnego uzbrojenia klasy „woda-ziemia". Łącznie niszczyciel ma 48 stanowiska startowe w wyrzutniach Mk 41, 24 w wyrzutniach K-VLS-II i 16 w K-VLS-I. Dodatkowo uzbrojenie obejmuje pojedynczą 127 mm armatę Mk 45 Mod 4, dwa zestawy obrony bezpośredniej Phalanx Block 1B, dwie wyrzutnie do ośmiu pocisków przeciwokrętowych SSM-700K i dwie wyrzutnie torped Mk 32 kalibru 324 mm. Infrastruktura lotnicza ma być przygotowana do współpracy ze śmigłowcami Lockheed Martin MH-60R Seahawk.

Według harmonogramu, Jeongjo the Great (DDG 995) ma wejść do służby w 2024 r. Jego budowa, podobnie jak planowanych bliźniaczych jednostek, to element narastającego wyścigu zbrojeń w regionie. Jest on napędzany polityką Chińskiej Republiki Ludowej i Japonii.