Aktualizacja: 09.05.2025 20:27 Publikacja: 21.06.2022 16:42
Australia rozważa redukcję zamówienia w programie Land 400 Phase 3. Zamiast potrzebnych 450 (docelowo może nawet 600) pojazdów niewykluczone jest, że Canberra kupi zaledwie 300-350 sztuk.
Foto: Departament Obrony Australii/Sagi Biderman
W ramach program Land 400 Phase 3 Canberra zamierzała nabyć 450 różnych pojazdów gąsienicowych, opartych na wspólnej platformie. Wiodącą odmianą miałby być nowy bojowy wóz piechoty. W postępowaniu biorą udział: konsorcjum Team Redback z południowokoreańskim koncernem Hanwha Defense na czele i zespół pod przewodnictwem Rheinmetall Defence Australia. Wartość programu szacowano na 18,1 do 27,1 mld dolarów australijskich, niewykluczone więc, że wyższa kwota okazała się być ledwie wystarczająca na realizację programu, a tymczasem Departament Obrony Związku Australijskiego może na ten cel przeznaczyć jedynie niższą kwotę. Dostępne pieniądze miałyby wystarczyć, jak donoszą australijskie media, na zakup ok. 300 pojazdów. Zaoszczędzone środki powinny pozwolić na realizację innych programów, przy czym wg australijskich analityków może to być pozorna oszczędność, która nie pozwoli na powiększenie zdolności w innych obszarach ‒ wzrost cen energii czy konieczność zwiększenia pensji wobec inflacji mają powodować, że z zaoszczędzonych funduszy pozostanie niewiele. Ponadto, jak wskazywać mają źródła związane z przemysłem, wiele wydatków związanych z uruchomieniem produkcji pojazdów to koszty stałe i cena jednostkowa każdego z 300 zamówionych pojazdów będzie odczuwalnie wyższa niż jednego z 450 wozów, tj. przy większym zamówieniu.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas