Uderzeniowe śmigłowce przylecą z USA

Szef MON Mariusz Błaszczak w tym tygodniu, dzień po naradzie ministrów obrony państw UE w sprawie unijnych refundacji kosztów wojskowego wsparcia dla Ukrainy spotkał się w Rzymie z ministrem obrony Włoch Lorenzo Guerinim. Ujawnił, ze przedmiotem roboczych rozmów była wymiana floty polskich wojskowych śmigłowców.

Publikacja: 31.05.2022 23:51

Apache H-64

Apache H-64

Foto: Wikimedia Commons

Udział w tym procesie w Siłach Zbrojnych RP mają m.in. gigant technologiczny Leonardo i należące do koncernu zakłady PZL Świdnik. To włoski producent na początku przyszłego roku zacznie dostarczać polskiej marynarce ciężkie śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych i bojowego ratownictwa AW101. Włosi zainteresowani są też udziałem w polskim programie wymiany innych typów wojskowych wiropłatów - w ofercie Leonardo pozostają powstające w sporej części w Polsce śmigłowce wielozadaniowe AW139 W (w wersji militarnej). Już kilka lat temu, gdy dopiero startował projekt budowy nowego szturmowego śmigłowca AW249 Leonardo namawiał władze w Warszawie do udziału w tym przedsięwzięciu. MON nie było zainteresowane sprawą.

Pozostało 85% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego