Ruszyła budowa HMS Venturer. Fregaty, której projekt stanowi bazę dla polskich Mieczników

W stoczni Babcock International w szkockim Rosyth położono stępkę przyszłej fregaty HMS Venturer. Będzie to prototyp serii jednostek typu 31, budowanych dla brytyjskiej Royal Navy, według projektu, który stanowi również bazę do zaprojektowania polskich Mieczników.

Publikacja: 28.04.2022 16:50

Wizja artystyczna fregaty HMS Venturer typu 31/Inspiration.

Wizja artystyczna fregaty HMS Venturer typu 31/Inspiration.

Foto: Babcock

HMS Venturer będzie pierwszym z pięciu zamówionych dla Royal Navy okrętów typu 31, znanego też jako typ Inspiration. Dołączą one do ośmiu bardziej zaawansowanych jednostek typu 26/City, budowanych przez koncern BAE Systems. Venturer jest pierwszym okrętem powstającym w najnowszej hali zakładu w Rosyth, którą kurtuazyjnie nazwano „Venturer Hall". Konstrukcja ta ma wymiary 147×62×42 m i będzie w stanie pomieścić dwie fregaty typu 31 obok siebie w czasie równoległej budowy i wyposażania. W pełni zadaszony budynek umożliwi nieprzerwany, równoległy montaż obydwu jednostek, a także przyczyni się do zwiększenia produktywności dzięki lepszemu dostępowi do platform i łączności cyfrowej.

Po wrześniowej inauguracji cięcia blach do produkcji fregaty, położenie stępki jest formalnym momentem rozpoczęcia budowy okrętu. Stępka została położona na specjalnie wybitej na tę okazję monecie ‒ zgodnie z tradycją Royal Navy. Zaprojektował ją siedmioletni Josh Duffy, którego matka pracuje w firmie Babcock, budującej HMS Venturer. Ma ona przynieść okrętowi i jego załodze szczęście. Po ukończeniu budowy fregaty moneta zostanie przekazana dowódcy i załodze Venturera.

Pamiątkowa fotografie pracowników Babcocka i Josha Duffy'ego z pamiątkową monetą na tle pierwszej se

Pamiątkowa fotografie pracowników Babcocka i Josha Duffy'ego z pamiątkową monetą na tle pierwszej sekcji przyszłej fregaty HMS Venturer.

Babcock

W ciągu najbliższych miesięcy powstanie okręt o wyporności około 6000 ton, a od przyszłego roku ‒ obok niego ‒ drugi tej serii, HMS Active. Wodowanie prototypowego HMS Venturer ma nastąpić w przyszłym roku.

Budowa fregat typu 31 jest częścią szerszych inwestycji w brytyjskie stocznie i przemysł w ramach rządowej Narodowej Strategii Budowy Okrętów w wysokości ponad 4 mld funtów tylko w ciągu najbliższych trzech lat. Środki wydane przez samo Ministerstwo Obrony bezpośrednio wspierają około 25 000 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, a pośrednio także około 20 000 dalszych.

Fregaty typu 26 będą się koncentrować na walce z okrętami podwodnymi ‒ podobnie jak osiem poprzedniczek typu 23/Duke wyposażonych w sonary holowane ‒ pozostawiając „trzydziestkom jedynkom" możliwość prowadzenia patroli wszędzie tam, gdzie będą potrzebne, od działań antyterrorystycznych i antyprzemytniczych na Oceanie Indyjskim, po pomoc w razie klęsk żywiołowych. Okręty typu 31 zostały zaprojektowane i są budowane dla Royal Navy, ale z myślą o rynku eksportowym powstał ich wariant Arrowhead 140, wybrany jak dotąd przez marynarki wojenne Indonezji i Polski.

Wizja artystyczna fregaty HMS Venturer typu 31/Inspiration.

Wizja artystyczna fregaty HMS Venturer typu 31/Inspiration.

Babcock

Każda z fregat typu 31/Inspiration wyposażona będzie w trzy łodzie Pacific 24, niezbędne do prowadzenia działań inspekcyjnych, ratowniczych i antynarkotykowych, 57 mm armatę automatyczną BAE Systems Bofors Mk 3 i dwie 40 mm armaty tego samego producenta oraz system obrony powietrznej MBDA Sea Ceptor z pociskami CAMM. Pokład lotniczy może przyjąć śmigłowce wielkości ciężkiego Boeing CH-47 Chinook. Typowa załoga będzie liczyła nieco ponad 100 osób, ale na pokładzie będą miejsca dodatkowe - zwłaszcza dla oddziałów Royal Marines - łącznie nawet dla 187 osób.

Wszystkie pięć fregat typu 31/Inspiration wzięło swoje nazwy od poprzedników, którzy zapisali się w historii Royal Navy dzięki inspirującym działaniom i czynom. W przypadku Venturera nazwa pochodzi od pierwszego okrętu podwodnego, który storpedował i zniszczył inny okręt, gdy obydwa były zanurzone. Po HMS Venturer i HMS Active pojawią się: HMS Formidable, HMS Bulldog i HMS Campbeltown.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego