HMS Venturer będzie pierwszym z pięciu zamówionych dla Royal Navy okrętów typu 31, znanego też jako typ Inspiration. Dołączą one do ośmiu bardziej zaawansowanych jednostek typu 26/City, budowanych przez koncern BAE Systems. Venturer jest pierwszym okrętem powstającym w najnowszej hali zakładu w Rosyth, którą kurtuazyjnie nazwano „Venturer Hall". Konstrukcja ta ma wymiary 147×62×42 m i będzie w stanie pomieścić dwie fregaty typu 31 obok siebie w czasie równoległej budowy i wyposażania. W pełni zadaszony budynek umożliwi nieprzerwany, równoległy montaż obydwu jednostek, a także przyczyni się do zwiększenia produktywności dzięki lepszemu dostępowi do platform i łączności cyfrowej.

Po wrześniowej inauguracji cięcia blach do produkcji fregaty, położenie stępki jest formalnym momentem rozpoczęcia budowy okrętu. Stępka została położona na specjalnie wybitej na tę okazję monecie ‒ zgodnie z tradycją Royal Navy. Zaprojektował ją siedmioletni Josh Duffy, którego matka pracuje w firmie Babcock, budującej HMS Venturer. Ma ona przynieść okrętowi i jego załodze szczęście. Po ukończeniu budowy fregaty moneta zostanie przekazana dowódcy i załodze Venturera.

Pamiątkowa fotografie pracowników Babcocka i Josha Duffy'ego z pamiątkową monetą na tle pierwszej se

Pamiątkowa fotografie pracowników Babcocka i Josha Duffy'ego z pamiątkową monetą na tle pierwszej sekcji przyszłej fregaty HMS Venturer.

Babcock

W ciągu najbliższych miesięcy powstanie okręt o wyporności około 6000 ton, a od przyszłego roku ‒ obok niego ‒ drugi tej serii, HMS Active. Wodowanie prototypowego HMS Venturer ma nastąpić w przyszłym roku.

Budowa fregat typu 31 jest częścią szerszych inwestycji w brytyjskie stocznie i przemysł w ramach rządowej Narodowej Strategii Budowy Okrętów w wysokości ponad 4 mld funtów tylko w ciągu najbliższych trzech lat. Środki wydane przez samo Ministerstwo Obrony bezpośrednio wspierają około 25 000 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, a pośrednio także około 20 000 dalszych.

Fregaty typu 26 będą się koncentrować na walce z okrętami podwodnymi ‒ podobnie jak osiem poprzedniczek typu 23/Duke wyposażonych w sonary holowane ‒ pozostawiając „trzydziestkom jedynkom" możliwość prowadzenia patroli wszędzie tam, gdzie będą potrzebne, od działań antyterrorystycznych i antyprzemytniczych na Oceanie Indyjskim, po pomoc w razie klęsk żywiołowych. Okręty typu 31 zostały zaprojektowane i są budowane dla Royal Navy, ale z myślą o rynku eksportowym powstał ich wariant Arrowhead 140, wybrany jak dotąd przez marynarki wojenne Indonezji i Polski.

Wizja artystyczna fregaty HMS Venturer typu 31/Inspiration.

Wizja artystyczna fregaty HMS Venturer typu 31/Inspiration.

Babcock

Każda z fregat typu 31/Inspiration wyposażona będzie w trzy łodzie Pacific 24, niezbędne do prowadzenia działań inspekcyjnych, ratowniczych i antynarkotykowych, 57 mm armatę automatyczną BAE Systems Bofors Mk 3 i dwie 40 mm armaty tego samego producenta oraz system obrony powietrznej MBDA Sea Ceptor z pociskami CAMM. Pokład lotniczy może przyjąć śmigłowce wielkości ciężkiego Boeing CH-47 Chinook. Typowa załoga będzie liczyła nieco ponad 100 osób, ale na pokładzie będą miejsca dodatkowe - zwłaszcza dla oddziałów Royal Marines - łącznie nawet dla 187 osób.

Wszystkie pięć fregat typu 31/Inspiration wzięło swoje nazwy od poprzedników, którzy zapisali się w historii Royal Navy dzięki inspirującym działaniom i czynom. W przypadku Venturera nazwa pochodzi od pierwszego okrętu podwodnego, który storpedował i zniszczył inny okręt, gdy obydwa były zanurzone. Po HMS Venturer i HMS Active pojawią się: HMS Formidable, HMS Bulldog i HMS Campbeltown.