Aktualizacja: 18.03.2025 04:42 Publikacja: 09.03.2022 16:41
Australia zbuduje nową bazę atomowych okrętów podwodnych. Dziś australijskie okręty podwodne bazują w Fleet Base West HMAS Stirling na wyspie Garden Island w Australii Zachodniej (na zdjęciu).
Foto: Królewska Australijska Marynarka Wojenna
Premier Morrison ujawnił, że na wschodnim wybrzeżu Australii powstanie nowa baza, która będzie obsługiwać okręty podwodne z napędem jądrowym, które mają być pozyskane zamiast 12 konwencjonalnych Shortfin Barracuda Block 1A, i zapewni możliwość ich działania zarówno na Oceanie Indyjskim, jak i Spokojnym.
Po dokonaniu przeglądu 19 potencjalnych lokalizacji, australijski Departament Obrony wybrał trzy preferowane miejsca: Brisbane, Newcastle i Port Kembla. Lokalizacje te zostały wskazane na podstawie takich kryteriów jak: dostęp do rejonów ćwiczeń, bliskość infrastruktury przemysłowej i znaczące skupiska ludności, które mogą pomóc w rekrutacji personelu. Ostateczna decyzja o wyborze miejsca bazy ma zapaść do końca 2023 r.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W środę Polska Grupa Zbrojeniowa otwiera biuro w Brukseli, które ma pomóc w lepszym pozyskiwaniu środków z programów europejskich. Poza tym PGZ znów chce kłaść większy nacisk na przychody z eksportu.
Chiny kontrolują ponad połowę światowej produkcji stoczniowej, wykorzystując strategię "fuzji wojskowo-cywilnej" do budowy najpotężniejszej floty wojennej na świecie. Zagraniczne firmy nieświadomie finansują chińską modernizację wojskową, zamawiając statki w stoczniach, które jednocześnie budują okręty wojenne.
Resorty obrony narodowej i cyfryzacji zapowiadają na poniedziałek pokaz możliwości rodzimych technologii kwantowych. Ma dojść do premiery nowatorskiego systemu komunikacji. To ma być przełom w dziedzinie bezpieczeństwa.
Grupa Niewiadów ogłosiła, że podpisała umowę na zakup dwóch linii do elaboracji, czyli upraszczając - napełniania pocisków materiałami wybuchowymi. Działalność ma ruszyć na koniec 2026 r. Wartość inwestycji to prawie 60 mln zł.
Niemcy poszukują setek miliardów na obronę i ożywienie gospodarki. To konsekwencja zmiany globalnej sytuacji po dojściu do władzy Trumpa.
Czy powinna istnieć możliwość prawna, aby zaskarżyć do sądu administracyjnego powołanie do służby wojskowej lub na ćwiczenia rezerwy do armii? Odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej jest jednoznaczna.
Setki miliardów euro na obronność, które chcą w najbliższych latach wydać nasi zachodni sąsiedzi, to dla nas doskonała wiadomość.
Trwają targi dotyczące tego, gdzie zostanie wydane 150 mld euro ze specjalnego funduszu UE na zbrojenie. Komisja Europejska jest za ograniczeniem dostępu dla spółek z USA. Jeśli do tego dojdzie, Polska na tym raczej nie ucierpi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas