Aktualizacja: 11.05.2025 11:39 Publikacja: 04.03.2022 16:36
Lekki śmigłowiec bojowy Boeing AH-6i.
Foto: Boeing
Umowa opiewa na kwotę 103,8 mln dolarów i dotyczy nieujawnionej liczby wiropłatów. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie programu, który ma zostać zrealizowany do końca maja 2025 r. Środki pochodzą z budżetu zamawiającego, a pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z zastosowania procedury Foreign Military Sales.
Tajlandia uzyskała zgodę na zakup ośmiu śmigłowców Boeing AH-6i we wrześniu 2019 r. Łącznie pakiet, obejmujący poza wiropłatami bogaty zestaw uzbrojenia (m.in. 50 pocisków kierowanych AGM-114R Hellfire, 200 zestawów konwersyjnych APKWS, 10 wielolufowych karabinów maszynowych M134 Minigun) wyposażenia i usług dodatkowych został wówczas wyceniony na kwotę 400 mln dolarów. Jak wówczas informował Departament Stanu, nowe maszyny miały pozwolić na zastąpienie siedmiu śmigłowców bojowych Bell AH-1F Cobra, które są eksploatowane przez Tajlandię od 1988 r., które pochodziły z nadwyżek sprzętowych US Army. Program zakupu nowych śmigłowców został zapoczątkowany w 2016 roku – wśród branych pod uwagę konstrukcji wymieniano przede wszystkim wyspecjalizowane wiropłaty (Bell AH-1Z Viper i Boeing AH-64E Apache Guardian), jednak ostatecznie na przeszkodzie stanęły czynniki budżetowe i wybór padł na AH-6i. Nie ujawniono dotąd kiedy została podpisana międzyrządowa umowa LoA na dostawę śmigłowców i ich uzbrojenia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas