Boeing zawarł kontrakt na produkcję śmigłowców AH-6i dla Tajlandii

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki poinformował o podpisaniu kontraktu z koncernem Boeing dotyczącego produkcji i dostaw lekkich śmigłowców bojowych AH-6i do Królestwa Tajlandii.

Publikacja: 04.03.2022 16:36

Lekki śmigłowiec bojowy Boeing AH-6i.

Lekki śmigłowiec bojowy Boeing AH-6i.

Foto: Boeing

Umowa opiewa na kwotę 103,8 mln dolarów i dotyczy nieujawnionej liczby wiropłatów. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie programu, który ma zostać zrealizowany do końca maja 2025 r. Środki pochodzą z budżetu zamawiającego, a pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z zastosowania procedury Foreign Military Sales.

Tajlandia uzyskała zgodę na zakup ośmiu śmigłowców Boeing AH-6i we wrześniu 2019 r. Łącznie pakiet, obejmujący poza wiropłatami bogaty zestaw uzbrojenia (m.in. 50 pocisków kierowanych AGM-114R Hellfire, 200 zestawów konwersyjnych APKWS, 10 wielolufowych karabinów maszynowych M134 Minigun) wyposażenia i usług dodatkowych został wówczas wyceniony na kwotę 400 mln dolarów. Jak wówczas informował Departament Stanu, nowe maszyny miały pozwolić na zastąpienie siedmiu śmigłowców bojowych Bell AH-1F Cobra, które są eksploatowane przez Tajlandię od 1988 r., które pochodziły z nadwyżek sprzętowych US Army. Program zakupu nowych śmigłowców został zapoczątkowany w 2016 roku – wśród branych pod uwagę konstrukcji wymieniano przede wszystkim wyspecjalizowane wiropłaty (Bell AH-1Z Viper i Boeing AH-64E Apache Guardian), jednak ostatecznie na przeszkodzie stanęły czynniki budżetowe i wybór padł na AH-6i. Nie ujawniono dotąd kiedy została podpisana międzyrządowa umowa LoA na dostawę śmigłowców i ich uzbrojenia.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego