Boeing zawarł kontrakt na produkcję śmigłowców AH-6i dla Tajlandii

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki poinformował o podpisaniu kontraktu z koncernem Boeing dotyczącego produkcji i dostaw lekkich śmigłowców bojowych AH-6i do Królestwa Tajlandii.

Publikacja: 04.03.2022 16:36

Lekki śmigłowiec bojowy Boeing AH-6i.

Lekki śmigłowiec bojowy Boeing AH-6i.

Foto: Boeing

Umowa opiewa na kwotę 103,8 mln dolarów i dotyczy nieujawnionej liczby wiropłatów. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie programu, który ma zostać zrealizowany do końca maja 2025 r. Środki pochodzą z budżetu zamawiającego, a pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z zastosowania procedury Foreign Military Sales.

Tajlandia uzyskała zgodę na zakup ośmiu śmigłowców Boeing AH-6i we wrześniu 2019 r. Łącznie pakiet, obejmujący poza wiropłatami bogaty zestaw uzbrojenia (m.in. 50 pocisków kierowanych AGM-114R Hellfire, 200 zestawów konwersyjnych APKWS, 10 wielolufowych karabinów maszynowych M134 Minigun) wyposażenia i usług dodatkowych został wówczas wyceniony na kwotę 400 mln dolarów. Jak wówczas informował Departament Stanu, nowe maszyny miały pozwolić na zastąpienie siedmiu śmigłowców bojowych Bell AH-1F Cobra, które są eksploatowane przez Tajlandię od 1988 r., które pochodziły z nadwyżek sprzętowych US Army. Program zakupu nowych śmigłowców został zapoczątkowany w 2016 roku – wśród branych pod uwagę konstrukcji wymieniano przede wszystkim wyspecjalizowane wiropłaty (Bell AH-1Z Viper i Boeing AH-64E Apache Guardian), jednak ostatecznie na przeszkodzie stanęły czynniki budżetowe i wybór padł na AH-6i. Nie ujawniono dotąd kiedy została podpisana międzyrządowa umowa LoA na dostawę śmigłowców i ich uzbrojenia.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego