Reklama
Rozwiń

Nowe skrzydlate i „niewidzialne" morskie rakiety MBDA

Wielka Brytania i Francja łączą siły aby rozwijać nowe konstrukcje potężnych, dalekosiężnych pocisków przeciwokrętowych i manewrujących zdolnych do przełamywania wzmocnionej obrony przeciwlotniczej chroniącej regiony i bastiony antydostępowe nieprzyjaciela.

Publikacja: 28.02.2022 23:57

Nowe skrzydlate i „niewidzialne" morskie rakiety MBDA

Foto: materały prasowe

Projekty nowej broni rakietowej rozwijane przez koncern MBDA, wezmą pod polityczny i finansowy parasol Paryż i Londyn na mocy specjalnego międzyrządowego porozumienia. Kontrakt na superpociski będzie pod skoordynowanym nadzorem dwóch agencji zakupów wojskowego uzbrojenia i sprzętu: francuskiej Direction Générale de l'Armement (DGA) i brytyjskiej Defence Equipment &Support (DE&S). Ścisła współpraca rządów i wyspecjalizowanych urzędów świadczy o wadze przedsięwzięcia i chęci minimalizowania wszelkich ryzyk związanych z kontynuacją badań związanych z programem budowy w ciągu najbliższej dekady rakiety skrzydlatej nowej generacji i ciężkiego pocisku przeciwokrętowego chronionego technologiami ograniczonej wykrywalności stealth (Future Cruise / Anti-Ship Weapon (FC/ASW).

Eric Beranger, dyrektor generalny MBDA, podkreśla program FC/ASW jest przykładem znaczenia zintegrowanego modelu sojuszniczej, biznesowej współpracy zawartej w sformułowaniu „One MBDA". - Łącząc technologie, potencjał przemysłowy i finansowanie ponad granicami państw, zapewniamy naszym krajom unikalne i zaawansowane zdolności obronne – zaznacza szef europejskiego potentata uzbrojenia rakietowego.

Rakiety do forsowania antydostępowych barier

Po zakończeniu fazy koncepcyjnej FC/ASW w projekcie rozwoju broni nowej generacji zostaną wykorzystane istniejące stałe francuskie i brytyjskie centra kompetencyjne. Wzmocnienie portfolio produktów MBDA o nowe systemy rakietowe do uderzeń na dalekich dystansach i zwalczania okrętów, pozwoli firmie oferować siłom zbrojnym, najnowocześniejsze rozwiązanie dopasowane do ich wymagań i wszystkich istniejących lub przyszłych potrzeb operacyjnych- zapewnia Eric Beranger.

Broń w postaci pocisku poddźwiękowego o obniżonej wykrywalności i bardzo zwrotnego pocisku naddźwiękowego ma wejść do użytku pod koniec obecnej dekady. Brytyjskie i francuskie władze wojskowe oczekują od Europejskiego Domu Rakietowego, że dostarczy superpociski zapewniające „zdolność do skutecznego zwalczania zagrożeń na lądzie i morzu, celów umocnionych i systemów obrony przeciwlotniczej, na bardzo dużych dystansach i w środowisku coraz silniej nasyconym środkami obrony." Firma MBDA której udziałowcami są: Airbus (37,5 proc. ), BAE Systems (37,5proc.) i Leonardo (25proc) zapewnia, że rakietowa broń nowej generacji FC/ASW uzupełni portfolio istniejących produktów koncernu działającego w pięciu państwach europejskich i USA. W 2020 r. obroty MBDA wyniosły 3,6 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 16,6 mld euro. Łącznie firma oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc pracerozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.

CAMM w grze o „Narew"

W ostatnich miesiącach brytyjski segment MBDA , dzięki podpisaniu na szczeblu ministrów obrony Wielkiej Brytanii i RP porozumienia o współpracy w obronie przeciwlotniczej, wyrósł na jednego z faworytów w grze o udział w gigantycznym , wycenianym na 60 mld zł polskim programie budowy tarczy powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Polski minister Mariusz Błaszczak ogłosił nawet, że wojskowi eksperci rekomendują armii do Narwi brytyjskie rakiety CAMM.

Jednak według ustaleń „Radaru" rekomendacja rakiet z rodziny CAMM przez Agencję Uzbrojenia jako potencjalnego oręża dla „Narwi", jeszcze nie przesądza, że MBDA ma kontrakt w ręku. W grze pozostaje amerykański gigant Raytheon Technologies – dostarczający rakiety dla proponowanego Polsce w programie „Narew" systemu NASAMS norweskiego Kongsberga.

W opinii ekspertów o ostatecznym wyborze partnera przemysłowego dla PGZ, która ma realizować siłami krajowego przemysłu program tarczy powietrznej krótkiego zasięgu , przesądzą konkretne zapisy i zobowiązania dotyczące dostępu do rozwiązań i technologii rakietowych. Zdaniem Tomasza Dmitruka analityka w kwestiach uzbrojenia oznacza to żmudne wieloletnie negocjacje dotyczące transferu technologii i biznesowej kooperacji.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku