Projekty nowej broni rakietowej rozwijane przez koncern MBDA, wezmą pod polityczny i finansowy parasol Paryż i Londyn na mocy specjalnego międzyrządowego porozumienia. Kontrakt na superpociski będzie pod skoordynowanym nadzorem dwóch agencji zakupów wojskowego uzbrojenia i sprzętu: francuskiej Direction Générale de l'Armement (DGA) i brytyjskiej Defence Equipment &Support (DE&S). Ścisła współpraca rządów i wyspecjalizowanych urzędów świadczy o wadze przedsięwzięcia i chęci minimalizowania wszelkich ryzyk związanych z kontynuacją badań związanych z programem budowy w ciągu najbliższej dekady rakiety skrzydlatej nowej generacji i ciężkiego pocisku przeciwokrętowego chronionego technologiami ograniczonej wykrywalności stealth (Future Cruise / Anti-Ship Weapon (FC/ASW).
Eric Beranger, dyrektor generalny MBDA, podkreśla program FC/ASW jest przykładem znaczenia zintegrowanego modelu sojuszniczej, biznesowej współpracy zawartej w sformułowaniu „One MBDA". - Łącząc technologie, potencjał przemysłowy i finansowanie ponad granicami państw, zapewniamy naszym krajom unikalne i zaawansowane zdolności obronne – zaznacza szef europejskiego potentata uzbrojenia rakietowego.
Rakiety do forsowania antydostępowych barier
Po zakończeniu fazy koncepcyjnej FC/ASW w projekcie rozwoju broni nowej generacji zostaną wykorzystane istniejące stałe francuskie i brytyjskie centra kompetencyjne. Wzmocnienie portfolio produktów MBDA o nowe systemy rakietowe do uderzeń na dalekich dystansach i zwalczania okrętów, pozwoli firmie oferować siłom zbrojnym, najnowocześniejsze rozwiązanie dopasowane do ich wymagań i wszystkich istniejących lub przyszłych potrzeb operacyjnych- zapewnia Eric Beranger.
Broń w postaci pocisku poddźwiękowego o obniżonej wykrywalności i bardzo zwrotnego pocisku naddźwiękowego ma wejść do użytku pod koniec obecnej dekady. Brytyjskie i francuskie władze wojskowe oczekują od Europejskiego Domu Rakietowego, że dostarczy superpociski zapewniające „zdolność do skutecznego zwalczania zagrożeń na lądzie i morzu, celów umocnionych i systemów obrony przeciwlotniczej, na bardzo dużych dystansach i w środowisku coraz silniej nasyconym środkami obrony." Firma MBDA której udziałowcami są: Airbus (37,5 proc. ), BAE Systems (37,5proc.) i Leonardo (25proc) zapewnia, że rakietowa broń nowej generacji FC/ASW uzupełni portfolio istniejących produktów koncernu działającego w pięciu państwach europejskich i USA. W 2020 r. obroty MBDA wyniosły 3,6 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 16,6 mld euro. Łącznie firma oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc pracerozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.
CAMM w grze o „Narew"
W ostatnich miesiącach brytyjski segment MBDA , dzięki podpisaniu na szczeblu ministrów obrony Wielkiej Brytanii i RP porozumienia o współpracy w obronie przeciwlotniczej, wyrósł na jednego z faworytów w grze o udział w gigantycznym , wycenianym na 60 mld zł polskim programie budowy tarczy powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Polski minister Mariusz Błaszczak ogłosił nawet, że wojskowi eksperci rekomendują armii do Narwi brytyjskie rakiety CAMM.