Reklama
Rozwiń

WZU: W Grudziądzu znamy się na rakietach

Inżynierowie i informatycy Wojskowych Zakładów Uzbrojenia nie mają kompleksów bo w ciągu ostatnich dekad potrafili zmodernizować i zaprząc do służby w NATO większość poradzieckich pocisków i wyrzutni odziedziczonych po Układzie warszawskim.

Publikacja: 08.02.2022 15:48

WZU: W Grudziądzu znamy się na rakietach

Foto: materiały prasowe

W końcu stycznia opisaliśmy jak grudziądzkie WZU dołączyły do grona rodzimych firm - beneficjentów amerykańskiego offsetu, wynegocjowanego przy okazji kontraktu na I fazę budowy tarczy powietrznej „Wisła".

Dziś w firmie , powstają specjalistyczne zabudowy do transportu pocisków PAC-3 MSE (precyzyjnych rakiet Lockheed Martin do neutralizowania wrogich pocisków metodą bezpośredniego trafienia) dla zestawów Patriot ( producent Raytheon Missile & Defense ) na pojazdach bazowych Jelcza i naczepach z Autosanu.

Podkreślaliśmy w publikacji, że grudziądzka firma - dziś w składzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej - trafiła do konsorcjum przemysłowego „Wisła" nie bez powodu. W ostatnich dekadach WZU, bez specjalnego rozgłosu budowała i wzmacniała swoje unikalne rakietowe kompetencje. To dzięki inżynierom i programistom z Grudziądza udało się nie tylko unowocześnić ale też rozwinąć cyfrowo przeciwlotnicze systemy rosyjskiej konstrukcji takie jak KUB, Osa czy Wega.

Wschodnie technologie bez tajemnic

Firma z Grudziądza osiągnęła w swym fachu mistrzostwo. Nie tylko uniezależniła armię od dostawców części ze Wschodu, przedłużała żywot rakietowej broni – nadal wyjątkowo deficytowej w naszych arsenałach ale co najważniejsze, poprawiała jej parametry i skuteczność. W rezultacie zwłaszcza zestawy Osa P, nadal pozostają w służbie na bojowych posterunkach obrony powietrznej RP – mówi Andrzej Kiński szef pisma Wojsko i Technika i Zespołu Badań i Analiz Militarnych.

W niedawnej publikacji w Radarze informowaliśmy o nowych kompetencjach WZU, wynikających z obecności w amerykańskim programie offsetowym związanym z kontraktem na Patrioty. Przy okazji zapytaliśmy czym się firma zaangażowana w budowę tarczy powietrznej „Wisła" zajmuje na co dzień.

- Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. są specjalistyczną firmą działającą na krajowym i międzynarodowym rynku rakietowej techniki obronnej - informuje zarząd. Zakłady koncentrują się na naprawach głównych przemysłowych, modernizacji, modyfikacji, i serwisowaniu zestawów rakietowych ziemia-powietrze oraz ziemia-ziemia jak również artylerii lufowej.

Firma produkuje też istotne komponenty uzbrojenia w tym systemy radiolokacyjne wstępnego wykrywania celów i naprowadzania rakiet, urządzenia optoelektroniczne oraz identyfikacji IFF ( swój- obcy), elektronikę specjalizowaną oraz oprogramowanie czasu rzeczywistego i oprogramowania systemów wirtualnego pola walki.

OSA P i inne pociski na posterunkach NATO

WZU S.A. zaprojektowały, wykonały i wdrożyły modernizację przeciwlotniczych zestawów rakietowych: 9A33BM2/3OSA (SA-8), 2K12KUB (SA 6), 2K11KRUG (SA-4), S 200WEGA (SA-5) dostosowujące je do wymagań współczesnego pola walki i umożliwiając dalsze ich bojowe wykorzystanie.

Naprawa główna przeciwlotniczego rakietowego wozu bojowego PRWB 9A33BM2/3 OSA-P wraz z modyfikacją zapewnia przywrócenie pełnej sprawności technicznej wszystkich zespołów, podzespołów, mechanizmów, elementów i detali wchodzących w skład zestawu OSA-P. Kompletna modernizacja systemu OSA umożliwia zmniejszenie kosztów eksploatacji, remontów, napraw bieżących przy jednoczesnym zwiększeniu niezawodności ogólnej wozu bojowego. Modyfikacja zmniejsza czasochłonności wykonania obsługi technicznej oraz czas lokalizacji i usuwania uszkodzeń dla elementów zmodyfikowanych oraz zapewnia części zamienne do zmodyfikowanych elementów przez cały okres eksploatacji.

Trudne pojęcia westernizacji

Modernizacja PRWB 9A33BM OSA (SA-8) przeprowadzona została w następujących podstawowych kierunkach: zwiększenia detekcyjności wykrywania celów w kanałach radiolokacyjnych i optoelektronicznych, precyzyjnej identyfikacji IFF "swój-obcy", zwiększenia odporności na zakłócenia elektromagnetyczne i poprawienia poziomu maskowania radioelektronicznego, poprawy zobrazowania na cyfrowych wskaźnikach informacji radiolokacyjnej i wizyjnej. Rozwiązania zastosowane w unowocześnionych zestawach pozwalają na precyzyjne określenie położenia pojazdu wyrzutni w terenie oraz zwiększenie niezawodności kluczowych elementów SA-8. Modernizacja została przygotowana w sposób modułowy który umożliwia wymianę dowolnego zespołu lub systemu na nowy. Wolne miejsca uzyskane w wyniku modernizacji urządzeń mogą zostać wykorzystane na instalację dodatkowych, nowoczesnych systemów, nie stosowanych dotychczas w SA-8. Zwykle pozwalają one na rozszerzenie możliwości bojowych całego zestawu.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku