Termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w konsultacjach upłynął 21 stycznia br. Ostateczna lista firm obejmuje: MESKO, Griffin Group Defence, Mildat i Works 11. Jak widać, poza pierwszą z nich, są to firmy pośredniczące, którzy mogą zaoferować w Polsce produkty zagraniczne.

Zgodnie z opisem przedmiotu wstępnych konsultacji rynkowych mowa o uzyskaniu informacji na temat możliwości zakupu wyrzutni i rakiet niekierowanych kalibru 70 mm, które mogłyby stanowić uzbrojenie śmigłowców Mi-24D/W, Mi-8/17 i W-3 Sokół. W przyszłości tego typu uzbrojenie może również wejść do arsenału śmigłowców bojowych Kruk, a także S-70i Black Hawk, używanych przez Zespół Lotniczy JW. GROM. Dodatkowo informacje mają zawierać dane związane z koniecznością (lub też nie) modyfikacji powyższych platform lotniczych. Poza tym Agencja Uzbrojenia planuje uzyskać informacje dotyczące wstępnych terminów pozyskania, kosztów (zakupu, eksploatacji i wycofania), ocenę możliwości spełnienia przez oferowany sprzęt wymagań Wojska Polskiego oraz identyfikację ryzyka w procesie pozyskania. Szczegółowe zapytanie o informację (RFI) zostanie przesłane podmiotom, które przystąpią do wstępnych konsultacji rynkowych.

W ciągu ostatnich lat prowadzono w Polsce prace nad wyrzutniami do rakiet kalibru 70 mm. Dodatkowo, na mocy umowy offsetowej związanej z zakupem samolotów F-16, MESKO otrzymało dokumentację i know-how związane z produkcją niekierowanych rakiet 70 mm. Obecnie w Siłach Zbrojnych RP w pełni dostosowane do użycia zasobników z tymi rakietami są m.in. wielozadaniowe śmigłowce W-3PL Głuszec, a także samoloty F-16C/D Jastrząb.