Reklama
Rozwiń

Na Ukrainie rozpoczęto produkcję drugiego dywizjonu rakietowych Neptunów

W kijowskiej firmie KB Łucz rozpoczęto produkcję komponentów drugiego dywizjonu rakietowego systemu obrony wybrzeża RK-360MTC Neptun dla Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy (WMSU).

Publikacja: 31.01.2022 13:59

Stanowisko dowodzenia dywizjonu RKP-360 i wóz transportowy TM-360 na podwoziach Tatry T815 8×8 podcz

Stanowisko dowodzenia dywizjonu RKP-360 i wóz transportowy TM-360 na podwoziach Tatry T815 8×8 podczas ubiegłorocznej defilady w Kijowie z okazji 30-lecia uzyskania przez Ukrainę niepodległości.

Foto: Defense Express

Niedawno Kijowskie Państwowe Biuro Projektowe Łucz rozpoczęło produkcję kolejnego nadbrzeżnego dywizjonu rakietowego (berehowyj raketnyj dywizion) systemu RK-360MTC Neptun dla WMSU. Obecnie trwają prace nad pierwszą seryjną wyrzutnią pocisków przeciwokrętowych R-360A na nowym podwoziu Tatry T815 8×8 produkcji czeskiej. Podczas tych prób sprawdzana jest m.in. praca instalacji hydraulicznej i jej układów w zimowych warunkach polowych.

Pierwszy dywizjon Neptunów przekazano Siłom Zbrojnym Ukrainy w grudniu 2020 r. Pojazdami bazowymi jego elementów były rodzime produkcji podwozia KrAZ-7634NE 8×8. Według dowódcy WMSU, kadm. Ołeksija Nejiżpapy, drugi dywizjon zostanie przekazany do eksploatacji flocie do kwietnia tego roku.

Plany Ministerstwa Obrony Ukrainy dotyczące uzgodnienia produkcji drugiego nadbrzeżnego dywizjonu rakietowego systemu Neptun ujawniono w grudniu ubiegłego roku. Umowa miała zostać zawarta do końca 2021 r.

Strzelanie doświadczalne pociskiem R-360A z wyrzutni USPU-360 na podwoziu samochodu KrAZ-7634NE.

Strzelanie doświadczalne pociskiem R-360A z wyrzutni USPU-360 na podwoziu samochodu KrAZ-7634NE.

Foto: Sztab Generalny ZSU

Kontrakt na produkcję pierwszego dywizjonu Ministerstwo Obrony w Kijowie podpisało pod koniec 2019 r. System został przyjęty do uzbrojenia przez Siły Zbrojne Ukrainy 23 sierpnia 2020 r. Później ogłoszono zakończenie współpracy z ukraińskim przedsiębiorstwem AwtoKrAZ z Krzemieńczuka, będącym producentem podwozi do poszczególnych pojazdów systemu, i przejściu na produkty czeskiej marki Tatra Trucks.

System Neptun jest przeznaczony do niszczenia jednostek nawodnych, środków desantowych i transportowców wojskowych poruszających się samodzielnie bądź w ugrupowaniach. Może też w pewnym zakresie zwalczać nieruchome cele lądowe. Dywizjon będzie składał się z dwóch baterii ogniowych. Każda z nich ma trzy wyrzutnie samobieżne USPU-360 z czterema pociskami kierowanymi R-360A, wóz transportowo-załadowczy TZM-360, wóz transportowy TM-360 i samobieżne stanowisko dowodzenia RKP-360 ze stacją radiolokacyjną wykrywania celów.

R-360A jest pierwszym opracowanym na Ukrainie kierowanym pociskiem przeciwokrętowym. Jest to konstrukcja konwencjonalna i odpowiada podobnym rozwiązaniom zagranicznym. Kadłub o średnicy 380 mm od przodu zawiera: aktywną radiolokacyjną głowicę naprowadzającą, system kierowania, głowicę bojową, zbiornik paliwa i silnik marszowy. Masa startowa pocisku wynosi około 750 kg, a zasięg od 5 do 290 km. Prędkość przelotowa sięga Ma=0,9. Na końcowych odcinku drogi do celu rakieta porusza się na wysokości 10÷16 m nad morzem, obniżając ją jeszcze w fazie ataku.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku