Zgodnie z deklaracją ministra, obecnie strony oczekują na „aktywację wynegocjowanych zapisów", co może oznaczać, że uroczyste podpisanie umowy odbędzie się przy okazji spotkania prezydentów obydwu państw.
Według upublicznionych informacji zakup samolotów wraz z pakietem uzbrojenia i wsparcia logistyczno-szkoleniowego może kosztować ok. 6 mld euro. Francuskie maszyny mają pozwolić na wypełnienie luki sprzętowej, która pojawiła się po wycofaniu z linii w indonezyjskim lotnictwie przestarzałych amerykańskich lekkich myśliwców Northrop F-5E/F Tiger II. Kontraktowi ma towarzyszyć offset ulokowany w indonezyjskim przemyśle. Zakup Rafale ma być częścią programu modernizacji technicznej Sił Powietrznych Indonezji (Tentara Nasional Indonesia Angkatan Udara) po zarzuceniu projektu zakupu rosyjskich Suchojów Su-35. Poza koncernem Dassault rząd w Dżakarcie prowadzi rozmowy z władzami Stanów Zjednoczonych i Boeingiem w sprawie zakupu niewielkiej partii samolotów wielozadaniowych F-15EX Eagle II.
Sprzedaż Rafale do Indonezji będzie kolejnym sukcesem marketingowym programu w ostatnich miesiącach. W listopadzie 2021 r. zawarto umowy na sprzedaż 30 fabrycznie nowych francuskich maszyn do Egiptu (druga transza) i 12 używanych do Chorwacji. Z kolei w grudniu 80 nowych zamówiły Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dodatkowo zakup niewielkiej partii rozważa Serbia, a w styczniu pierwsze Rafale należące do Grecji przebazowano z Francji do macierzystej bazy.