Polskie firmy zarabiają na patriotach

Nie tylko pierwsze dostarczone z z HSW wyrzutnie M903 oznaczają realne pieniądze dla rodzimego producenta komponentów zestawów Patriot.

Publikacja: 25.01.2022 17:24

Polskie firmy zarabiają na patriotach

Foto: HSW

Na dostawach dla Raytheon Missile and Defense, związanych z tarczą powietrzną „Wisła", zarabiają także inni polscy poddostawcy zbrojeniowego giganta z USA.

- Wystawiliśmy właśnie Amerykanom faktury - cieszą się w Hucie Stalowa Wola, gdzie w zeszłym roku 4 pierwsze wyrzutnie Patriot integrowano pod nadzorem Raytheon M&D, a do tego w ostrym reżimie antycovidowych ograniczeń.

- Pandemia nie zdołała zatrzymać podkarpackiej zbrojowni – mówi Monika Koniecko, wiceszef biura handlowego i komunikacji HSW. Potwierdza, że elementy wyrzutni M903 powstawały pod specjalnym nadzorem speców Raytheon M&D nie tylko w hucie ale też w innych firmach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Potrzebne części dostarczali też krajowi poddostawcy spoza PGZ. Potem komponenty integrowano w wyznaczonej i pilnie strzeżonej hali „Wisła" Huty Stalowa Wola. Wejścia do zamkniętej strefy broniły wzmocnione systemy kontroli dostępu a linie montażowe na oku mieli pracownicy amerykańskiego nadzoru.

Zgodnie z kooperacyjnym planem

Prezes HSW Bartłomiej Zając podkreśla, że miesiące przygotowań i konsultacji on line z ekspertami z USA opłaciły się. Zakontraktowane w 2018 roku w ramach umowy podwykonawstwa pierwsze 4 „polskie" wyrzutnie M903 zostały wykonane zgodnie z harmonogramem. HSW wyprodukuje wszystkie 16 wyrzutni dla 2 baterii systemu Patriot zamówionych w ramach I fazy realizacji antyrakietowej tarczy powietrznej średniego zasięgu. Ważne, że kontrakty na moduły M903 mają charakter biznesowy a ich produkcja została oparta o uzgodnienia międzyrządowe między Waszyngtonem i Warszawą w ramach procedur Foreign Military Sales czyli eksportu amerykańskiego uzbrojenia dla sojuszników USA.

W łańcuchu dostaw globalnego producenta

Choć negocjacje dotyczące zobowiązań offsetowych za Patrioty udało się zamknąć umową dopiero w połowie sierpnia minionego roku, Raytheon nie czekał z najpilniejszymi zamówieniami na komponenty potrzebne do unowocześniania systemu i budowy najnowszej wersji rakietowej broni zamówionej dla „Wisły" przez polskie władze.

Komercyjne kontrakty z polskimi firmami przygotowywano i zawierano już od kilku lat. Wytwarzane nad Wisłą zaawansowane technologicznie komponenty integrowane z systemem Patriot w Ameryce trafiają już do najnowszych wyrzutni a także do modernizujących swoje zestawy użytkowników tej broni na całym świecie.

Amerykańskie standardy

Dziś krążą legendy o drobiazgowej, wieloetapowej selekcji potencjalnych polskich podwykonawców Rytheon Missile &Defense. Szefowie polskich spółek wspominają, że ich fachowcy i firmy przeszły pod okiem specjalistów zza Atlantyku ostrą weryfikację kompetencji i organizacyjnej sprawności.

Nie wszystkim się udało przejść przez sito a ci którzy dopięli swego już zarabiają na technologicznych kontraktach.

- Prace przy produkcji antybalistycznego oręża średniego zasięgu dla polskiej tarczy powietrznej „Wisła" idą zgodnie z harmonogramem a nawet go wyprzedzają i mają w tym udział miejscowi przedsiębiorcy – komplementowała polskich partnerów w 2021r. Shawn Rantas dyrektor programu Patriot – Wisła Raytheon M&D w Polsce.

Routery z Bydgoszczy jadą w świat

Z niektórymi polskimi firmami, takimi jak produkujący routery bydgoski Teldat Raytheon M&D rozpoczął współpracę przy patriotach jeszcze przed podpisaniem z polskim MON głównego rakietowego kontraktu. Zanim Amerykanie zdecydowali się dać szansę wypatrzonym na targach MSPO zdolnym programistom z Bydgoszczy starannie "prześwietlili" przyszłego polskiego partnera. - Raytheon, to wymagający klient. Trzy lata detal po detalu, systematycznie sprawdzał co potrafimy, zanim przyznano nam miejsce na liście dostawców przemysłu zbrojeniowego USA – pamiętają w Teldacie.

Dziś spółka za jakość i precyzję dostaw swoich routerów dla wyrzutni Patriot otrzymuje od zleceniodawcy z USA mistrzowskie laury i wyróżnienia a w planach ma eksport swoich urządzeń do modernizujących broń użytkowników systemu na całym świecie.

Serwisowy łańcuch spięty w CTM

Taki sam jak Teldat, profesjonalny sprawdzian umiejętności - drobiazgowy ponadroczny audyt - przeszła także prywatna firma Agregaty Pex-Pool Plus z Podkarpacia która zdobyła zamówienie na wyposażenie zestawów Patriot w szczelne elektromagnetycznie kontenery operacyjne dla systemów łączności i wsparcia technicznego.

Tego, że prędzej czy później na liście kooperantów Raytheon znajdzie się stołeczna spółka PIT-RADWAR, jedno z centrów radiolokacji i elektroniki wojskowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej można się było spodziewać. Po zaliczeniu standardowej, drobiazgowej weryfikacji PIT-Radwar dziś produkuje dla wyrzutni Patriotów nowoczesne anteny do systemów identyfikacji swój-obcy (Identification Friend or Foe – IFF). Ma już zamówienia na anteny dla przyszłych, nowych użytkowników broni: Polski, Szwecji i Rumunii.

Kolejno do grona polskich poddostawców Raytheon M&D dołączały następne przedsiębiorstwa np. Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. dostały z Raytheon Missiles & Defense zlecenie na produkcję i integrację zestawów modułów elektroniki DLTM (Data Link Terminal Module). DLTM to kluczowy element wyrzutni M903, która wchodzi w skład konfiguracji najnowocześniejszych wersji zastawów Patriot.

Z kolei Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) będą wyposażać wyrzutnie w siłowniki liniowe i obrotowe do wyrzutni M903. To podzespoły umożliwiające transport i załadunek pocisków na naczepę.

Cały skoordynowany zespół polskich firm zbuduje system wsparcia technicznego i logistycznego polskich przeciwrakietowych baterii: świętochłowicka spółka Demarko dostarczy naczepy, na których znajdą się kontenery z częściami zamiennymi, narzędziami i aparaturę badawczo pomiarową do obsługi patriotów w warunkach polowych. Wewnętrzną konfigurację kontenerów serwisowych zaprojektuje gdyńskie Centrum Techniki Morskiej. Potem według koncepcji i wskazań CTM kontenery w specjalistyczne urządzenia będą wyposażać i testować specjaliści z Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1.

Na dostawach dla Raytheon Missile and Defense, związanych z tarczą powietrzną „Wisła", zarabiają także inni polscy poddostawcy zbrojeniowego giganta z USA.

- Wystawiliśmy właśnie Amerykanom faktury - cieszą się w Hucie Stalowa Wola, gdzie w zeszłym roku 4 pierwsze wyrzutnie Patriot integrowano pod nadzorem Raytheon M&D, a do tego w ostrym reżimie antycovidowych ograniczeń.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego