Polskie firmy zarabiają na patriotach

Nie tylko pierwsze dostarczone z z HSW wyrzutnie M903 oznaczają realne pieniądze dla rodzimego producenta komponentów zestawów Patriot.

Publikacja: 25.01.2022 17:24

Polskie firmy zarabiają na patriotach

Foto: HSW

Na dostawach dla Raytheon Missile and Defense, związanych z tarczą powietrzną „Wisła", zarabiają także inni polscy poddostawcy zbrojeniowego giganta z USA.

- Wystawiliśmy właśnie Amerykanom faktury - cieszą się w Hucie Stalowa Wola, gdzie w zeszłym roku 4 pierwsze wyrzutnie Patriot integrowano pod nadzorem Raytheon M&D, a do tego w ostrym reżimie antycovidowych ograniczeń.

- Pandemia nie zdołała zatrzymać podkarpackiej zbrojowni – mówi Monika Koniecko, wiceszef biura handlowego i komunikacji HSW. Potwierdza, że elementy wyrzutni M903 powstawały pod specjalnym nadzorem speców Raytheon M&D nie tylko w hucie ale też w innych firmach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Potrzebne części dostarczali też krajowi poddostawcy spoza PGZ. Potem komponenty integrowano w wyznaczonej i pilnie strzeżonej hali „Wisła" Huty Stalowa Wola. Wejścia do zamkniętej strefy broniły wzmocnione systemy kontroli dostępu a linie montażowe na oku mieli pracownicy amerykańskiego nadzoru.

Zgodnie z kooperacyjnym planem

Prezes HSW Bartłomiej Zając podkreśla, że miesiące przygotowań i konsultacji on line z ekspertami z USA opłaciły się. Zakontraktowane w 2018 roku w ramach umowy podwykonawstwa pierwsze 4 „polskie" wyrzutnie M903 zostały wykonane zgodnie z harmonogramem. HSW wyprodukuje wszystkie 16 wyrzutni dla 2 baterii systemu Patriot zamówionych w ramach I fazy realizacji antyrakietowej tarczy powietrznej średniego zasięgu. Ważne, że kontrakty na moduły M903 mają charakter biznesowy a ich produkcja została oparta o uzgodnienia międzyrządowe między Waszyngtonem i Warszawą w ramach procedur Foreign Military Sales czyli eksportu amerykańskiego uzbrojenia dla sojuszników USA.

W łańcuchu dostaw globalnego producenta

Choć negocjacje dotyczące zobowiązań offsetowych za Patrioty udało się zamknąć umową dopiero w połowie sierpnia minionego roku, Raytheon nie czekał z najpilniejszymi zamówieniami na komponenty potrzebne do unowocześniania systemu i budowy najnowszej wersji rakietowej broni zamówionej dla „Wisły" przez polskie władze.

Komercyjne kontrakty z polskimi firmami przygotowywano i zawierano już od kilku lat. Wytwarzane nad Wisłą zaawansowane technologicznie komponenty integrowane z systemem Patriot w Ameryce trafiają już do najnowszych wyrzutni a także do modernizujących swoje zestawy użytkowników tej broni na całym świecie.

Amerykańskie standardy

Dziś krążą legendy o drobiazgowej, wieloetapowej selekcji potencjalnych polskich podwykonawców Rytheon Missile &Defense. Szefowie polskich spółek wspominają, że ich fachowcy i firmy przeszły pod okiem specjalistów zza Atlantyku ostrą weryfikację kompetencji i organizacyjnej sprawności.

Nie wszystkim się udało przejść przez sito a ci którzy dopięli swego już zarabiają na technologicznych kontraktach.

- Prace przy produkcji antybalistycznego oręża średniego zasięgu dla polskiej tarczy powietrznej „Wisła" idą zgodnie z harmonogramem a nawet go wyprzedzają i mają w tym udział miejscowi przedsiębiorcy – komplementowała polskich partnerów w 2021r. Shawn Rantas dyrektor programu Patriot – Wisła Raytheon M&D w Polsce.

Routery z Bydgoszczy jadą w świat

Z niektórymi polskimi firmami, takimi jak produkujący routery bydgoski Teldat Raytheon M&D rozpoczął współpracę przy patriotach jeszcze przed podpisaniem z polskim MON głównego rakietowego kontraktu. Zanim Amerykanie zdecydowali się dać szansę wypatrzonym na targach MSPO zdolnym programistom z Bydgoszczy starannie "prześwietlili" przyszłego polskiego partnera. - Raytheon, to wymagający klient. Trzy lata detal po detalu, systematycznie sprawdzał co potrafimy, zanim przyznano nam miejsce na liście dostawców przemysłu zbrojeniowego USA – pamiętają w Teldacie.

Dziś spółka za jakość i precyzję dostaw swoich routerów dla wyrzutni Patriot otrzymuje od zleceniodawcy z USA mistrzowskie laury i wyróżnienia a w planach ma eksport swoich urządzeń do modernizujących broń użytkowników systemu na całym świecie.

Serwisowy łańcuch spięty w CTM

Taki sam jak Teldat, profesjonalny sprawdzian umiejętności - drobiazgowy ponadroczny audyt - przeszła także prywatna firma Agregaty Pex-Pool Plus z Podkarpacia która zdobyła zamówienie na wyposażenie zestawów Patriot w szczelne elektromagnetycznie kontenery operacyjne dla systemów łączności i wsparcia technicznego.

Tego, że prędzej czy później na liście kooperantów Raytheon znajdzie się stołeczna spółka PIT-RADWAR, jedno z centrów radiolokacji i elektroniki wojskowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej można się było spodziewać. Po zaliczeniu standardowej, drobiazgowej weryfikacji PIT-Radwar dziś produkuje dla wyrzutni Patriotów nowoczesne anteny do systemów identyfikacji swój-obcy (Identification Friend or Foe – IFF). Ma już zamówienia na anteny dla przyszłych, nowych użytkowników broni: Polski, Szwecji i Rumunii.

Kolejno do grona polskich poddostawców Raytheon M&D dołączały następne przedsiębiorstwa np. Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. dostały z Raytheon Missiles & Defense zlecenie na produkcję i integrację zestawów modułów elektroniki DLTM (Data Link Terminal Module). DLTM to kluczowy element wyrzutni M903, która wchodzi w skład konfiguracji najnowocześniejszych wersji zastawów Patriot.

Z kolei Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) będą wyposażać wyrzutnie w siłowniki liniowe i obrotowe do wyrzutni M903. To podzespoły umożliwiające transport i załadunek pocisków na naczepę.

Cały skoordynowany zespół polskich firm zbuduje system wsparcia technicznego i logistycznego polskich przeciwrakietowych baterii: świętochłowicka spółka Demarko dostarczy naczepy, na których znajdą się kontenery z częściami zamiennymi, narzędziami i aparaturę badawczo pomiarową do obsługi patriotów w warunkach polowych. Wewnętrzną konfigurację kontenerów serwisowych zaprojektuje gdyńskie Centrum Techniki Morskiej. Potem według koncepcji i wskazań CTM kontenery w specjalistyczne urządzenia będą wyposażać i testować specjaliści z Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego