Inwestycję zlokalizowano w Dubnej w obwodzie moskiewskim. Obecnie dobiega końca wyposażanie linii produkcyjnych, a część ze stanowisk rozpoczęła już pracę. Jest to de facto pierwszy nowy zakład produkcji bezzałogowców w Federacji Rosyjskiej.

Nową fabrykę spółka Kronsztadt rozpoczęła budować w kwietniu 2021 r. i od tamtej pory wielokrotnie o tej inwestycji wspominali najważniejsi przedstawiciele firmy, m.in. dyrektor generalny Siergiej Bogatikow czy główny konstruktor Nikołaj Dołżenkow. Kronsztadt swoje nowe zakłady w Dubnej przedstawia jako miejsce produkcji dużych bezzałogowców (czyli kategorii MALE – medium-altitude long-endurance), także bezzałogowych śmigłowców. Choć komunikat spółki o tym nie wspomina, zakłady w Dubnej będą produkować przede wszystkim bezzałogowce Orion/Inochodiec, a w przyszłości zapewne także Sirius/Inochodiec-RU, obydwa skonstruowane przez Kronsztadt. W przypadku śmigłowców, chodzi o bezzałogowce BWS-WT450 o cywilnym przeznaczeniu, skonstruowane w NPP Strieła. Zakłady w Dubnej będą zajmować się zarówno produkcją płatowców, jak i ich montażem końcowym i integracją wyposażenia. Teren fabryki liczy łącznie 50 ha i składa się zarówno z nowych hal spółki Kronsztadt, jak też zmodernizowanych budynków mieszczącej się na tym samym terenie spółki Dubnienskij maszynostroitielnyj zawod imieni N. P. Fiedorowa (DMZ).

Zakłady w Dubnej firmy Kronsztadt.

Zakłady w Dubnej firmy Kronsztadt.

Kronsztadt

DMZ to zakłady lotnicze powstałe w czasach ZSRS, wyspecjalizowane w produkcji lotniczej i rakietowej (m.in. pocisków rakietowych konstruowanych w MKB Raduga, zlokalizowanego po sąsiedzku, którego zapleczem produkcyjnym jest DMZ), wytwarzając głównie części, zespoły, a także płatowce, czego symbolem może być samolot MiG-25 z podwieszonymi pociskami przeciwradiolokacyjnymi Ch-58, ustawiony w parku w roli pomnika nieopodal siedziby MKB Raduga i DMZ. W kryzysowych latach 90. DMZ rozszerzał zakres produkcji o wyroby cywilne, także lotnicze. W 2020 r. DMZ kupiła prywatna spółka Kronsztadt.

W swoim komunikacie Kronsztadt nazywa zakłady w Dubnej pierwszą wyspecjalizowaną fabryką bezzałogowych systemów powietrznych w Rosji. Nowa fabryka składa się z trzech wydziałów produkcyjnych. W pierwszym umieszczono produkcję płatowców i części z kompozytów oraz lakiernię, w drugim będzie odbywał się montaż części, natomiast trzeci będzie zajmować się montażem końcowym bezzałogowców. Tę część inwestycji Kronsztadt sfinansował samodzielnie, co kosztowało 4 mld rubli (48 mln euro). W przypadku DMZ przeprowadzono rekultywację terenu i modernizację lub odbudowę 14 budynków, głównie produkcyjnych i pomocniczych, m.in. galwanotechniczny, mechaniczny i obróbki skrawaniem. Wydziały te będą pracować zarówno na nowe potrzeby produkcji bezzałogowców, jak i w ramach dotychczasowego zakresu działalności DMZ. W praktyce z punktu widzenia produkcji bezzałogowców zajmie się współprodukcją naziemnych stanowisk kierowania i kontroli, a także płatowców. Produkcja w Dubnej ruszyć miała jeszcze w grudniu br. Łącznie nowe zakłady spółki Kronsztadt dadzą zatrudnienie 1500 osobom w całym regionie.