Aktualizacja: 05.02.2025 10:14 Publikacja: 31.12.2021 13:02
Zakłady w Dubnej będą produkować bezzałogowce Orion/Inochodiec.
Foto: Kronsztadt
Inwestycję zlokalizowano w Dubnej w obwodzie moskiewskim. Obecnie dobiega końca wyposażanie linii produkcyjnych, a część ze stanowisk rozpoczęła już pracę. Jest to de facto pierwszy nowy zakład produkcji bezzałogowców w Federacji Rosyjskiej.
Nową fabrykę spółka Kronsztadt rozpoczęła budować w kwietniu 2021 r. i od tamtej pory wielokrotnie o tej inwestycji wspominali najważniejsi przedstawiciele firmy, m.in. dyrektor generalny Siergiej Bogatikow czy główny konstruktor Nikołaj Dołżenkow. Kronsztadt swoje nowe zakłady w Dubnej przedstawia jako miejsce produkcji dużych bezzałogowców (czyli kategorii MALE – medium-altitude long-endurance), także bezzałogowych śmigłowców. Choć komunikat spółki o tym nie wspomina, zakłady w Dubnej będą produkować przede wszystkim bezzałogowce Orion/Inochodiec, a w przyszłości zapewne także Sirius/Inochodiec-RU, obydwa skonstruowane przez Kronsztadt. W przypadku śmigłowców, chodzi o bezzałogowce BWS-WT450 o cywilnym przeznaczeniu, skonstruowane w NPP Strieła. Zakłady w Dubnej będą zajmować się zarówno produkcją płatowców, jak i ich montażem końcowym i integracją wyposażenia. Teren fabryki liczy łącznie 50 ha i składa się zarówno z nowych hal spółki Kronsztadt, jak też zmodernizowanych budynków mieszczącej się na tym samym terenie spółki Dubnienskij maszynostroitielnyj zawod imieni N. P. Fiedorowa (DMZ).
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Gen. dyw. Dariusz Łukowski zostanie powołany na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Siewierę, który zrezygnował z pełnionej funkcji.
Europejski Bank Inwestycyjny niechętnie inwestuje w sektor obronny. Boi się o swój rating.
Resort obrony dementuje doniesienia o zerwaniu kontraktów zbrojeniowych z firmami z Korei Południowej i podkreśla, że „nie będzie ulegać żadnej presji mającej przyspieszyć podpisywanie kolejnych kontraktów”.
Niemiecki Rheinmetall i włoskie Leonardo dostały zgodę na utworzenie spółki, która docelowo ma wyprodukować we Włoszech ponad tysiąc pojazdów. Polsce, mimo wielkich zakupów, ściąganie produkcji się nie udaje.
Rolls-Royce otrzymał od brytyjskiego rządu zamówienie za 9 mld funtów na zaprojektowanie, wyprodukowanie, dostawę i serwisowanie reaktorów jądrowych dla floty okrętów podwodnych o napędzie jądrowym.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stara się zachęcić młodych ludzi do wstępowania do klas mundurowych, czyli takich, nad którymi patronat ma policja oraz Straż Graniczna. Co proponuje MSWiA?
Służba w wojskach kolejowych w czasach PRL nie była represją – tak uważa resort rodziny i polityki społecznej. Dlatego nie będą oni traktowani tak samo jak ci, którzy byli kierowani do brygad budowlanych, kamieniołomów lub kopalni.
W 2024 r. na obronność Polska najpewniej wydała ok. 134 mld zł, co stanowi ok. 3,7 proc. PKB – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej”. Pierwotny plan zakładał wydanie prawie 160 mld zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas