Armata ORP Ślązak otrzyma nową lufę

Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Megmar Logistics & Consulting dotyczącej zakupu nowej lufy do 76 mm armaty automatycznej Leonardo Defence Systems/OTO Melara 76/62 Super Rapid.

Publikacja: 27.12.2021 17:35

Armata Leonardo Defence Systems/OTO Melara 76/62 Super Rapid stanowiąca uzbrojenie korwety patrolowe

Armata Leonardo Defence Systems/OTO Melara 76/62 Super Rapid stanowiąca uzbrojenie korwety patrolowej ORP Ślązak.

Foto: Michał Pietrzak/3. Flotylla Okrętów

Jedyny tego typu nowoczesny system artyleryjski w Marynarce Wojennej stanowi główne uzbrojenie korwety patrolowej ORP Ślązak.

Umowa została zawarta 6 grudnia i ma wartość 1,2 mln złotych brutto. Postępowanie przetargowe uruchomiono 19 listopada, a oferta Megmaru była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego i mieściła się w zakładanym na 1,4 mln złotych brutto budżecie. Lufa ma zostać dostarczona do 30 listopada 2022 r.

Dla Megmar Logistics & Consulting to kolejna umowa związana ze wsparciem eksploatacji głównego uzbrojenia Ślązaka. W ubiegłym roku firma zawarła umowę wykonanie przeglądów półrocznego i rocznego armaty, a także naprawy wykrytych niesprawności. Po zrealizowaniu tych prac, armata została przywrócona do pełnej sprawności i wykonywała okresowe strzelania z wykorzystaniem amunicji bojowej.

Michał Pietrzak/3. Flotylla Okrętów

Zamontowana na ORP Ślązak 76 mm armata Leonardo OTO Melara Super Rapid to jedno z trzech dział tej rodziny eksploatowanych w Marynarce Wojennej. Dwie kolejne, ponad 40-letnie (wyprodukowane pod koniec lat 70. na licencji w Stanach Zjednoczonych pod oznaczeniem Mk 75), w wersji Compact, stanowią uzbrojenie fregat typu Oliver Hazard Perry OORP Gen. T. Kościuszko i Gen. K. Pułaski. W ich przypadku usługi wsparcia technicznego realizowane są poprzez procedurę Foreign Military Sales.

Co należy podkreślić, w przypadku ORP Ślązak, producent systemu artyleryjskiego – koncern Leonardo – oferuje fabryczną usługę wsparcia eksploatacji, która jednak nie została wykupiona przez stronę polską. Może to skutkować ograniczeniami w gotowości uzbrojenie i koniecznością zlecania specjalistycznych prac wykonawcom wyłanianym na drodze otwartych przetargów.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego