Jedyny tego typu nowoczesny system artyleryjski w Marynarce Wojennej stanowi główne uzbrojenie korwety patrolowej ORP Ślązak.

Umowa została zawarta 6 grudnia i ma wartość 1,2 mln złotych brutto. Postępowanie przetargowe uruchomiono 19 listopada, a oferta Megmaru była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego i mieściła się w zakładanym na 1,4 mln złotych brutto budżecie. Lufa ma zostać dostarczona do 30 listopada 2022 r.

Dla Megmar Logistics & Consulting to kolejna umowa związana ze wsparciem eksploatacji głównego uzbrojenia Ślązaka. W ubiegłym roku firma zawarła umowę wykonanie przeglądów półrocznego i rocznego armaty, a także naprawy wykrytych niesprawności. Po zrealizowaniu tych prac, armata została przywrócona do pełnej sprawności i wykonywała okresowe strzelania z wykorzystaniem amunicji bojowej.

Michał Pietrzak/3. Flotylla Okrętów

Zamontowana na ORP Ślązak 76 mm armata Leonardo OTO Melara Super Rapid to jedno z trzech dział tej rodziny eksploatowanych w Marynarce Wojennej. Dwie kolejne, ponad 40-letnie (wyprodukowane pod koniec lat 70. na licencji w Stanach Zjednoczonych pod oznaczeniem Mk 75), w wersji Compact, stanowią uzbrojenie fregat typu Oliver Hazard Perry OORP Gen. T. Kościuszko i Gen. K. Pułaski. W ich przypadku usługi wsparcia technicznego realizowane są poprzez procedurę Foreign Military Sales.

Co należy podkreślić, w przypadku ORP Ślązak, producent systemu artyleryjskiego – koncern Leonardo – oferuje fabryczną usługę wsparcia eksploatacji, która jednak nie została wykupiona przez stronę polską. Może to skutkować ograniczeniami w gotowości uzbrojenie i koniecznością zlecania specjalistycznych prac wykonawcom wyłanianym na drodze otwartych przetargów.