MON zapowiada zakup kolejnych wozów dowodzenia Rosomak-WD

Na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację posła Pawła Bejdy. Dotyczy kontynuacji zakupów wozów dowodzenia na bazie kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Publikacja: 11.08.2021 15:58

MON zapowiada zakup kolejnych wozów dowodzenia Rosomak-WD

Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej planuje od 2023 r. kontynuować zakupy wozów dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak. Fot./MON/1. Warszawska Brygada Zmechanizowana.

Autor odpowiedzi, sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz wskazuje, że: w latach 2021-2035 są planowane do pozyskania Wozy Dowodzenia (WD) na platformie kołowej Rosomak, zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP, w liczbie wynikającej z Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych (PMT) i odpowiednio do możliwości finansowych na dany rok budżetowy. Planowane pozyskanie WD na platformie kołowej jest związane z koniecznością przetwarzania informacji niejawnych o różnych klauzulach. Tj.: dla wozów dowodzenia w wersji koalicyjnej ‒ NATO SECRET, a dla wozów dowodzenia w wersji narodowej ‒ TAJNE.

Czytaj także: Spike na rosomaku popilnuje przesmyku suwalskiego

Jednakże należy ponownie podkreślić, iż podwoziem bazowym dla nowej wersji WD pozostanie KTO Rosomak, produkowany przez zakłady Rosomak S.A. Nowo pozyskiwany WD będzie współpracował z dotychczas pozyskiwanymi WD.

Paweł Bejda wystosował swoją interpelację 10 czerwca br. Przypomnijmy, że obecnie w Siłach Zbrojnych RP eksploatowanych jest dziewięć wozów dowodzenia Rosomak-WD. Siedem, zamówionych w marcu 2018 r., od października 2018 r. jest używanych w elbląskim Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Dwa kolejne, zamówione 2 września 2019 r., dostarczono do 18. Dywizji Zmechanizowanej w lipcu 2020 r. 21 grudnia 2020 r.

Czytaj także: Rosomaki WD dostarczone 18. Dywizji Zmechanizowanej

Inspektorat Uzbrojenia podpisał również umowę z Rosomak na dostawę kolejnych ośmiu takich pojazdów z terminem dostawy do końca 2022 r. Trafić mają m.in. do 9. batalionu dowodzenia 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego