Reklama
Rozwiń

10-letni plan rozwoju Sił Obronnych Gruzji

Minister obrony Juansher Burchuladze przedstawił 10-letni plan rozwoju kluczowych zdolności bojowych Sił Obronnych Gruzji. Realizacja jego założeń ma wesprzeć dążenia Gruzji do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Publikacja: 02.08.2021 16:00

10-letni plan rozwoju Sił Obronnych Gruzji

Foto: Pojazdy opancerzone gruzińskiej armii – na pierwszym planie Didgori-2 lokalnej produkcji, z tyłu minoodporny International MaxxPro spółki Navistar Defense, pochodzące z pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych. Fot./Ministerstwo Obrony Gruzji.

Plan obejmuje lata 2020–2030, czyli ostatni rok daty granicznej ma być momentem, w którym gruzińskie wojsko będzie już dysponować zapowiedzianymi zdolnościami bojowymi. Według dostępnych w gruzińskich mediach informacji, podzielony na pięć zasadniczych obszarów plan modernizacji obejmuje:

  • zdolności przeciwpancerne (zakup kolejnej partii przenośnych zestawów przeciwpancernych Javelin w 2021 r.);
  • uruchomienie produkcji małych i dużych bezzałogowych systemów powietrznych (od 2022 r.);
  • intensywny rozwój artylerii (od 2024 r.);
  • zwiększenie możliwości sapersko-inżynieryjnych (lata 2022–2027);
  • całkowita odbudowa lub renowacja jednostek wojskowych w Vaziani (baza lotnicza k. Tibilisi), Senaki (miejsce stacjonowania brygady piechoty), Krtsanisi (ośrodek szkoleniowy k. Tibilisi), Kutaisi (koszary korpusu kadetów), Gori (miejsce stacjonowania brygady piechoty);
  • dokończenie budowy osiedla wojskowego w dzielnicy Gora Makhata w Tbilisi dla 1050 wojskowych (przed końcem 2022 r.); p
  • rzyjęcie ustawodawstwa gwarantującego przydział mieszkań dla wszystkich „wysokich stopniem” wojskowych i wzrost ich uposażeń.

Według słów Burchuladzego wdrożenie tego planu zaowocuje pełną wymianą sprzętu wyprodukowanego jeszcze w ZSRS na nowy „standardu NATO”.

Jeśli chodzi o szczegóły, to Burchuladze najwyraźniej ma na myśli przede wszystkim park samochodowy, który określa jako 20–30-letni. W tym celu gruziński resort obrony zamierza kupować po ok. 480–500 nowych pojazdów rocznie. Według części źródeł ma to być łącznie ok. 500 pojazdów – firm RMMV/MAN, Iveco i Ford (półciężarówki Ford Ranger).

Niewykluczone, że część z zapowiedzianych Fordów będą stanowić podwozia Ford Super Duty F-550, wykorzystywane do produkcji gruzińskich wozów opancerzonych Didgori-2. Do tego będzie kontynuowana wymiana broni strzeleckiej, w przypadku karabinków na 5,56 mm kbk M4. Te mają być produkowane w Gruzji przez izraelsko-gruzińską spółkę joint venture utworzoną przez Deltę i jedną z izraelskich firm. Nieoficjalnie jest to prywatna spółka IWI – Israel Weapon Industries. Produkcja M4 w Gruzji ma ruszyć przed końcem tego roku.

Polskie bezzałogowce dla Gruzji?

Jeżeli chodzi o wcześniejsze priorytetowe punkty modernizacji technicznej, to w sprawie bezzałogowców gruziński resort obrony prowadzi rozmowy z firmami z Polski i Republiki Południowej Afryki. W pierwszym przypadku chodzi o Grupę WB, gdyż gruziński resort obrony posługuje się zdjęciami m.in. amunicji krążącej Warmate do zilustrowania planu 10-letniego.

Natomiast w przypadku RPA najpewniej chodzi o spółkę Denel Dynamics i jej BSP Seeker 400, którego odbiorcą (a podobno także licencyjnym producentem) jest m.in. Arabia Saudyjska. Produkcja lub montaż BSP w Gruzji będzie najpewniej odbywać się w Tbilaviamsheni. W czasach ZSRS były to Zakłady Lotnicze nr 31, linia montażu końcowego m.in. szturmowców Su-25.

O planach odnośnie rozwoju artylerii wiadomo najmniej. Oficjalnie wspomina się o produkcji gruzińskich moździerzy 120 mm i modernizacji artylerii rakietowej. Przede wszystkim ocalałych po wojnie w sierpniu 2008 r. eksczechosłowackich polowych wyrzutni rakietowych RM-70 i izraelskich LAR-160. Poza tym Burchuladze zapowiedział też, że ocalałe samoloty szturmowe Su-25 i śmigłowce Mi-8 i Mi-24 mają być remontowane i modernizowane. Wszystko siłami gruzińskich firm Tbilaviamsheni i Delta (skupiającej też Tbilaviamsheni, jak i kilka instytutów badawczych i zakładów produkcyjnych).

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku