Śreniawska sama przyznaje, że jest osobą spoza branży zbrojeniowej, choć  w ostatnich latach była w składzie Rady Nadzorczej sanockiego Autosanu, autobusowej firmy należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Czytaj także: Mesko w kłopotach. Narasta konflikt w fabryce amunicji

Beata Perkowska z biura Biura Komunikacji PGZ potwierdza, że nowa prezes Mesko stery przejmie w pełni z dniem Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Mesko za 2020 r.

– Stanie się to w najbliższych tygodniach – mówi Perkowska.

Regionalna polityka w tle

Objęciu stanowiska przez Śreniawską w skarżyskiej fabryce Gromów i Piorunów towarzyszyły w końcu ubiegłego tygodnia kadrowe roszady. Ze składu Rady Nadzorczej został odwołany dotychczasowy przewodniczący Mariusz Kuźma. Funkcję przewodniczącego powierzono Robertowi Buremu, dotychczasowemu członkowi RN, który był oddelegowany do pełnienia obowiązków prezesa zarządu skarżyskiej Amunicji.

Czytaj także: MESKO zawarło umowę na dostawę amunicji do armat salutacyjnych

Jak ustalił Radar, nominacja dla Śreniawskiej była też częścią bardziej skomplikowanej politycznej układanki pozwalającej bronić pozycji Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Ekonomistka i zwolennik kompromisu

Nowa prezes Mesko ma opinię sprawnego menadżera z wyjątkową zdolnością do rachunków i bardzo potrzebną w nowej firmie umiejętnością poszukiwania kompromisów z mocną reprezentacją związkową, z której słynie skarżyska firma – prawdziwy bastion Solidarności z wpływami w całej zbrojeniówce. Nominacja dla Śreniawskiej, która ma w CV kierowanie kieleckim ZUS-em, przyjęta została pozytywnie. To pierwszy od dawna szef Mesko nie przywieziony w teczce, ale zakotwiczony w regionie. A do tego doceniany jest solidny dorobek pani prezes w ciągu 14 lat rządów w kieleckich MPK.

Czytaj także: Rakietowy parasol przeciwlotniczy „Narew” zbuduje krajowa zbrojeniówka

Zbrojeniowe tradycje w Skarżysku Kamiennej związane są powstaniem przed wojną Centralnego Okręgu Przemysłowego i uruchomieniem Państwowej Fabryki Amunicji. Obecnie Mesko, wchodzące w skład PGZ, to potentat nie tylko w dziedzinie produkcji amunicji mało i średniokalibrowej, ale także rakiet i kompletnych zestawów rakietowych takich jak GROM czy Piorun, stanowiących precyzyjny oręż przeciwlotniczy polskiej armii. Spółka w ramach sojuszniczej kooperacji zarabia też na produkcji  komponentów  dla kilku dużych koncernów zbrojeniowych o światowym zasięgu.