Trzeci japoński Miecznik zwodowany

W stoczni Mitsubishi Heavy Industries Ltd. w Nagasaki odbyła się uroczystość wodowania i chrztu fregaty Noshiro (FFM 3).

Publikacja: 24.06.2021 14:48

Trzeci japoński Miecznik zwodowany

Foto: W Nagasaki odbyła się uroczystość wodowania i nadania nazwy trzeciej fregacie typu Mogami ‒ Noshiro. Fot./Japońskie Morskie Siły Samoobrony.

Jest to trzecia jednostka typu Mogami budowana przez japoński przemysł stoczniowy na zamówienie Japońskich Morskich Sił Samoobrony.

Uroczyste położenie stępki Noshiro miało miejsce 15 lipca 2020 r. Według harmonogramu okręt ma wejść do służby pod koniec 2023 r. Jednocześnie z FFM 3 w tej samej stoczni rozpoczęto budowę czwartej fregaty serii, która obecnie kryje się pod oznaczeniem FFM 4. Termin wodowania tego okrętu nie jest jeszcze znany, aczkolwiek nieodległy. Obecnie w stoczniach Mitsubishi Heavy Industries Ltd. w Nagasaki i Mitsui w Tamano trwają prace przy dwóch zwodowanych wcześniej jednostkach. Mogami (FFM 1, zwodowana 3 marca 2021 r.) i Kumano (FFM 2, zwodowana 19 listopada 2020 r.).

Czytaj także: Japonia wprowadziła nowy okręt podwodny

Według japońskich mediów długofalowe plany zakładają budowę nawet 22 nowych fregat. Zastąpią obecnie eksploatowane niszczyciele różnych typów. Abukuma (sześć wcielonych do służby w latach 1989-1993), Asagiri (osiem wcielonych do służby w latach 1988-1991), a także ostatnie typu Hatsuyuki (pozostały trzy, w służbie od lat 1986-1987).

Fregaty typu FFM wypierają do 5500 ton przy długości 132,5 m, szerokości 16 m. Napęd w układzie CODOG, składający się z turbiny gazowej Rolls-Royce MT30 i dwóch silników wysokoprężnych MAN 12V28/33D, ma pozwolić na osiągnięcie prędkości maksymalnej ok. 30 węzłów. Zestaw uzbrojenia ma objąć:

  • 127 mm armatę Mk 45 Mod 4 L/62,
  • dwa zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie z 12,7 mm wkm,
  • wyrzutnię Mk 49 rakietowego systemu obrony bezpośredniej RAM,
  • dwie wyrzutnie kierowanych przeciwokrętowych pocisków typu 17 (cztery pojemniki transporowo-startowe).

Czytaj także: Japonia coraz bliżej zamówienia drugiej partii F-35

Do walki z celami podwodnymi otrzymają dwie trójrurowe wyrzutnie HOS-303 do 324 mm torped POP. Na razie, ze względów budżetowych, zrezygnowano z montażu na pierwszych dwóch jednostkach pionowych wyrzutni uniwersalnych Lockheed Martin Mk 41 VLS. W rufowej części kadłuba zlokalizowano hangar wraz z lądowiskiem do średniego śmigłowca pokładowego. Obecnie Japońskie Morskie Siły Samoobrony eksploatują licencyjne Sikorsky SH-60K/J Seahawk. Ponadto fregaty mają otrzymać również system walki minowej, obejmujący bezzałogowe pojazdy nawodne i podwodne.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego