– To brzmi skomplikowanie, ale sprawa jest prosta. Do tej pory żołnierze NATO korzystający z narodowych systemów łączności radiowej, nie byli się w stanie bezpośrednio, bezpiecznie ze sobą rozmawiać. Dziś, po zastosowaniu rozwiązań wypracowanych w programie ESSOR, będą mogli po wybraniu ustalonego kanału w radiostacji komunikować się i korzystać bez barier i ograniczeń z taktycznej łączności doskonałej jakości – tłumaczy Andrzej Synowiecki szef Radmoru firmy z Grupy WB.
Cenna suwerenność
Radmor, który od początku uczestniczył w programie ESSOR, budowy europejskiego radia taktycznego, dziś ma pełne prawa do całości rozwiązań. Uznanych i rekomendowanych przez OCCAR.
– Dzięki temu Polska uzyskała wreszcie możliwość samodzielnego budowania w pełni niezależnej łączności radiowej szczebla taktycznego – mówi prezes Synowiecki.
Czytaj także: Polskie firmy z sojusznikami usprawnią łączność NATO
To zresztą nie przypadek, że gdyński Radmor jest obecnie liderem programu Guarana, którego celem jest stworzenie narodowego systemu łączności taktyczne. Systemu wykorzystującego najnowocześniejsze obecnie rozwiązania technologiczne opracowane przez specjalistów z a4ESSOR.