Australia rozbudowuje potencjał uderzeniowy sił zbrojnych

Minister obrony Australii Linda Reynolds poinformowała, że rząd Związku Australijskiego przeznaczy 1 mld dolarów na rozwój i zakupy zaawansowanych systemów uzbrojenia. Mają zwiększyć potencjał sił zbrojnych tego państwa.

Publikacja: 29.01.2021 10:37

Rząd Australii planuje zakup dla Royal Australian Navy m.in. pocisków manewrujących, które pozwolą n

Rząd Australii planuje zakup dla Royal Australian Navy m.in. pocisków manewrujących, które pozwolą na zwiększenie możliwości zwalczania celów naziemnych. Fot./US Navy.

Foto: Rząd Australii planuje zakup dla Royal Australian Navy m.in. pocisków manewrujących, które pozwolą na zwiększenie możliwości zwalczania celów naziemnych. Fot./US Navy.

Wśród głównych projektów wymienia się rozbudowę możliwości zwalczania celów nawodnych i naziemnych. Nowe uzbrojenie trafi na okręty Royal Australian Navy. Zarówno te znajdujące się już w służbie, jak i perspektywiczne. Najprawdopodobniej mowa o fregatach typu Hunter.

Czytaj także: Australia inwestuje w pancerne pojazdy bezzałogowe

Deklaracja nie wskazuje szczegółów. Biorąc jednak pod uwagę czynniki polityczne, Australijczycy będą dążyć do zakupu systemów uzbrojenia produkcji amerykańskiej. W lutym 2020 r. amerykański Departament Stanu poinformował o autoryzowaniu sprzedaży 200 pocisków przeciwokrętowych nowej generacji Lockheed Martin AGM-158C LRASM. Mogą być odpalane z uniwersalnych wyrzutni pionowych Mk 41 VLS  zamontowanych na niszczycielach typu Hobart i planowanymi do Hunterów. Ta partia była przewidziana jako uzbrojenie wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18F Super Hornet. Nie można jednak wykluczyć kontynuacji zakupów dla Royal Australian Navy.

W przypadku projektu zwiększenia możliwości zwalczania celów naziemnych mowa o potrzebie zakupu pocisków manewrujących o zasięgu ok. 1500 km. Powyższa deklaracja może oznaczać, że Australia, wzorem Kanady, będzie się ubiegać o możliwość zakupu w Stanach Zjednoczonych pocisków Raytheon RGM-109 Tomahawk. W opinii rządu australijskiego nowe, ofensywne systemy uzbrojenia mają zapewnić bezpieczeństwo tego kraju i stanowić element odstraszania potencjalnych przeciwników.

Obok obydwu systemów ofensywnych, rząd Australii planuje także realizacje programów zakupów lekkich torped do zwalczania okrętów podwodnych. W ostatnich latach zakupy obejmowały przede wszystkim amerykańskie Raytheon Mk 54.

Czytaj także: Karabinki dla Australian Army

Plany obejmują także współpracę międzynarodową w zakresie rozwoju okrętowych systemów przeciwlotniczych. W tym przypadku mowa jest o dalszym rozwoju systemu Raytheon RIM-162 ESSM Block 2.

Wspomina się również o dołączeniu do programów rozwoju pocisków RIM-67D Standard 2 Block IIIC i RIM-174 Standard 6 Block I tego samego producenta.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego