Australia rozbudowuje potencjał uderzeniowy sił zbrojnych

Minister obrony Australii Linda Reynolds poinformowała, że rząd Związku Australijskiego przeznaczy 1 mld dolarów na rozwój i zakupy zaawansowanych systemów uzbrojenia. Mają zwiększyć potencjał sił zbrojnych tego państwa.

Publikacja: 29.01.2021 10:37

Rząd Australii planuje zakup dla Royal Australian Navy m.in. pocisków manewrujących, które pozwolą n

Rząd Australii planuje zakup dla Royal Australian Navy m.in. pocisków manewrujących, które pozwolą na zwiększenie możliwości zwalczania celów naziemnych. Fot./US Navy.

Foto: Rząd Australii planuje zakup dla Royal Australian Navy m.in. pocisków manewrujących, które pozwolą na zwiększenie możliwości zwalczania celów naziemnych. Fot./US Navy.

Wśród głównych projektów wymienia się rozbudowę możliwości zwalczania celów nawodnych i naziemnych. Nowe uzbrojenie trafi na okręty Royal Australian Navy. Zarówno te znajdujące się już w służbie, jak i perspektywiczne. Najprawdopodobniej mowa o fregatach typu Hunter.

Czytaj także: Australia inwestuje w pancerne pojazdy bezzałogowe

Deklaracja nie wskazuje szczegółów. Biorąc jednak pod uwagę czynniki polityczne, Australijczycy będą dążyć do zakupu systemów uzbrojenia produkcji amerykańskiej. W lutym 2020 r. amerykański Departament Stanu poinformował o autoryzowaniu sprzedaży 200 pocisków przeciwokrętowych nowej generacji Lockheed Martin AGM-158C LRASM. Mogą być odpalane z uniwersalnych wyrzutni pionowych Mk 41 VLS  zamontowanych na niszczycielach typu Hobart i planowanymi do Hunterów. Ta partia była przewidziana jako uzbrojenie wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18F Super Hornet. Nie można jednak wykluczyć kontynuacji zakupów dla Royal Australian Navy.

W przypadku projektu zwiększenia możliwości zwalczania celów naziemnych mowa o potrzebie zakupu pocisków manewrujących o zasięgu ok. 1500 km. Powyższa deklaracja może oznaczać, że Australia, wzorem Kanady, będzie się ubiegać o możliwość zakupu w Stanach Zjednoczonych pocisków Raytheon RGM-109 Tomahawk. W opinii rządu australijskiego nowe, ofensywne systemy uzbrojenia mają zapewnić bezpieczeństwo tego kraju i stanowić element odstraszania potencjalnych przeciwników.

Obok obydwu systemów ofensywnych, rząd Australii planuje także realizacje programów zakupów lekkich torped do zwalczania okrętów podwodnych. W ostatnich latach zakupy obejmowały przede wszystkim amerykańskie Raytheon Mk 54.

Czytaj także: Karabinki dla Australian Army

Plany obejmują także współpracę międzynarodową w zakresie rozwoju okrętowych systemów przeciwlotniczych. W tym przypadku mowa jest o dalszym rozwoju systemu Raytheon RIM-162 ESSM Block 2.

Wspomina się również o dołączeniu do programów rozwoju pocisków RIM-67D Standard 2 Block IIIC i RIM-174 Standard 6 Block I tego samego producenta.

Wśród głównych projektów wymienia się rozbudowę możliwości zwalczania celów nawodnych i naziemnych. Nowe uzbrojenie trafi na okręty Royal Australian Navy. Zarówno te znajdujące się już w służbie, jak i perspektywiczne. Najprawdopodobniej mowa o fregatach typu Hunter.

Czytaj także: Australia inwestuje w pancerne pojazdy bezzałogowe

Pozostało 82% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego