Otwiera to drogę do rozpoczęcia negocjacji ‒ w formule międzyrządowej ‒ z władzami Izraela. To one reprezentują w tym postępowaniu firmę IAI Elta.

Izraelska oferta spełnia wszystkie wymagania techniczne i operacyjne postawione przez Siły Zbrojne Republiki Słowackiej. Była przy tym najtańszą z trzech złożonych na finałowym etapie przetargu. Jej wartość to 148 200 000 euro brutto i dotyczy 17 stacji radiolokacyjnych wykrywania celów powietrznych trzech typów.

Najprawdopodobniej oferta dotyczy: sześciu radarów ELM-2084MS, pięciu ELM-2084S i sześciu ELM-2138M. Zastąpią one 24 obecnie wykorzystywane urządzenia radiolokacyjne produkcji sowieckiej i czechosłowackiej. Mowa o P-37MSK, ST-68MSK, PRW-17, RL-4AM, które wymagały pilnej wymiany ze względu na brak możliwości dalszego przedłużenia okresu ich eksploatacji. W przypadku 23 z nich termin żywotności technicznej już upłynął.

Minister obrony Republiki Słowackiej Jaroslav Naď podkreślił, że w ostatnim etapie postępowania, poza ofertą izraelską, złożone zostały także propozycje rządów Wielkiej Brytanii (193 487 995 euro brutto) i Francji (249 939 000 euro brutto). Chociaż uzyskały one pozytywne oceny merytoryczne, to przekraczały one budżet programu, który ustalono na 155 mln euro. Na rzecz oferty izraelskiej przemawiały nie tylko cena i pełna zgodność z postawionymi wymaganiami. Ważna była także analiza przeprowadzona przez Agencję NATO ds. Łączności i Informatyki (NCIA, NATO Communications and Information Agency). Ta wskazała ją jako najlepszą z punktu widzenia integracji ze środowiskiem systemów kontroli przestrzeni powietrznej państw NATO. Wcześniej systemy radiolokacyjne izraelskiej firmy zamówili także sąsiedzi Słowacji – Węgry i Republika Czeska.

"RAM ELM-2138M Green Rock. Fot./IAI Elta."

Stacje do wykrywania małogabarytowych celów niskolecących i celów typu RAM ELM-2138M Green Rock. Fot./IAI Elta.

radar.rp.pl

Minister Naď stwierdził także, że przy tej samej jakości, oferta izraelska była tańsza od zgłoszonej w poprzednim, anulowanym przetargu, rozpoczętym w 2019 r. Różnica wynosi 5 mln euro. Zwycięzca postępowania ma 35 proc. kwoty kontraktu, a więc ok. 50 mln euro, zainwestować w lokalnym przemyśle i zaangażować do realizacji umowy słowackie przedsiębiorstwa.

Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej ma czas do 31 marca 2021 r. na wynegocjowanie warunków szczegółowych i zawarcie kontraktu. Jeśli do tego czasu nie uda się uzyskać porozumienia to słowacki resort obrony przystąpi do negocjacji z rządem Wielkiej Brytanii. Gdyby one także nie zakończyły się sukcesem, z władzami Francji.

Postępowanie dotyczące zakupu nowych stacji radiolokacyjnych zainicjowano 24 lipca 2020 r. i na pierwszy etapie zaproszono do niego dziesięć państw: Francję, Hiszpanię, Izrael, Niderlandy, Polskę, Wielką Brytanią, Węgry, Włochy, Turcję i Stany Zjednoczone. W listopadzie ub.r., po wstępnej selekcji ofert, w grze pozostały: Francja, Izrael, Stany Zjednoczone, Węgry i Wielka Brytania. Z tej grupy wybrano trzy, jakie znalazły się w finałowym etapie postępowania.