Jednym z najważniejszych elementów programu było zakończenie państwowych badań kwalifikacyjnych 5,56 mm subkarabinka w układzie kolbowym i standardowego 5,56 mm karabinka w układzie bezkolbowym. Trwały one od lipca do grudnia ub.r., a obecnie trwają działania mające na celu formalne zakończenie procesu badawczego. Pozytywna ocena ma umożliwić rozpoczęcie procedury pozyskania broni w powyższych wersjach na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Zakupy zapowiedział sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz w odpowiedzi na interpelację poselską 29 lipca 2020 r.
Czytaj także: MON o kontynuacji zakupów karabinków Grot
Subkarabinek Grot miałby trafić m.in. do żołnierzy Wojsk Lądowych obsługujących wozy bojowe i inny sprzęt oraz złożone systemy uzbrojenia. Trafi także do Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Konstrukcja zastąpi używane obecnie pistolety maszynowe PM-84P Glauberyt bądź subkarabinki wz. 96 Mini-Beryl.
Modułowy karabinek MSBS Grot prezentowany podczas MSPO w Kielcach. Fot./Roman Bosiacki
Jeśli chodzi o broń bojową, dotychczas Fabryka Broni “Łucznik”‒Radom dostarczała Wojsku Polskiemu standardowe karabinki Grot w wersji z kolbą. Od 2017 r. wyprodukowano blisko 37 tys. sztuk tej broni. Trafiły do Wojsk Obrony Terytorialnej i wybranych jednostek Wojsk Operacyjnych. W lipcu ubiegłego roku podpisano umowę na dostawę 18 305 Grotów w poprawionej wersji A2. Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło dotąd ok. 70 tys. karabinków rodziny Grot w standardowej wersji kolbowej i reprezentacyjnej.