Pocisk odpalono z pokładu fregaty wielozadaniowej Admirał fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow proj. 22350, należącej do Floty Północnej.

W momencie odpalenia okręt znajdował się na wodach poligonu na Morzu Białym. Pocisk 3M22 Cyrkon odpalono w kierunku północno-zachodnim, a część jego trajektorii przebiegała nad Półwyspem Kolskim. Trafił w cel na Morzu Barentsa w odległości ok. 450 km od miejsca startu. Zebrane dane telemetryczne wykazały, że pocisk uzyskał prędkość przekraczającą Ma=8 (9800 km/h).

Czytaj także: Rosja nie zdąży z nową bronią jądrową

W trakcie wykonywania strzelania fregacie towarzyszyły dwa inne rosyjskie okręty ze składu Floty Północnej. Krążownik rakietowy Marszał Ustinow proj. 1164 Atłant i Admirał fłota Kasatonow, czyli druga fregata proj. 22350. Najwyraźniej właśnie z pokładu któregoś z tych okrętów nagrano film pokazujący moment startu Cyrkona z fregaty Gorszkow.

Testy pocisku Cyrkon

Poprzednie testowe odpalenie Cyrkona, także z wyrzutni Gorszkowa, przeprowadzono 7 października br. Jego przebieg i okoliczności były bardzo zbliżone do listopadowej próby. Odległość strzelania także wynosiła ok. 450 km. Wówczas pocisk osiągnął maksymalną wysokość lotu 28 km i prędkość maksymalną Ma=8. Zebrane dane telemetryczne pokazały, że średnia prędkość lotu rakiety wyniosła Ma=4,7 (5700 km/h), a dolot do celu zajął 4,5 minuty.

"Odpalenie hipersonicznego pocisku rakietowego typu 3M22 Cyrkon. Fot./Ministerstwo Obrony Federacji

Odpalenie hipersonicznego pocisku rakietowego typu 3M22 Cyrkon. Fot./Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

radar.rp.pl

Pierwszy raz pocisk Cyrkon odpalono z fregaty Admirał Gorszkow w lutym br. Pociski 3M22 Cyrkon na fregatach proj. 22350 są odpalane z pionowych wyrzutni 3S14 UKSK (Uniwiersalnyj korabielnyj strielbowyj kompleks). Z wyrzutni odpala się również przeciwokrętowe pociski rakietowe 3M55 Oniks, jak również pociski manewrujące 3M14 i 3M54 oraz rakietotorpedy serii 91R/RT systemu Kalibr-NK.

Według oficjalnych danych pocisk rakietowy 3M22 Cyrkon ma osiągać prędkość rzędu Ma=4÷6 (4900÷7350 km/h) i zasięg ponad 1000 km. Prócz okrętów nawodnych z wyrzutniami UKSK nosicielami Cyrkonów będą wybrane typy okrętów podwodnych.

Czytaj także: Rosyjskie samoloty będą jak F-35

Na początku listopada rosyjska agencja informacyjna TASS podawała, że jeszcze w tym samym miesiącu odbędzie się strzelanie Cyrkona na odległość 1000 km, choć nie potwierdzili tego przedstawiciele spółki WPK „NPO Maszynostrojenija”, w której skonstruowano ten pocisk. Najwyraźniej scenariusz takiego strzelania zakłada odpalenie Cyrkona z tego samego poligonu na Morzu Białym, ale w kierunku Półwyspu Kanin, z celem położonym najpewniej na wodach na wschód do niego.