Marco Lupo, który pełnił tę funkcję w ostatnich miesiącach, łącząc ją ze stanowiskiem szefa przedstawicielstwa Leonardo, kontynuuje swoją misję w Polsce.

Nowy zarząd spółki ma wzmocnić w trudnym czasie „fundamenty helikopterowego biznesu”. W zakładach, które są ważną częścią sektora lotniczego koncernu Leonardo – podały władze włoskiego  potentata.

Czytaj także: Zamówienia MON szansą dla PZL-Świdnik

Nowy zarząd PZL Świdnik wnosi „wszechstronne i bogate doświadczenie biznesowe, międzynarodowe oraz wiedzę ekspercką w zakresie wojskowości, która będzie korzystna dla organizacji jak i dla obecnie realizowanych oraz przyszłych projektów firmy – czytamy w komunikacie.

Włoski właściciel nieprzypadkowo zwraca uwagę na wojskowe doświadczenie nowego szefa „Świdnika”.

Nowy prezes PZL-Świdnik

Urodzony w Strzyżowie na Podkarpaciu Jacek Libucha, zanim rozpoczął karierą biznesową, przez 11 lat służył w Siłach Zbrojnych RP. Był między innymi dowódcą szwadronu szturmowego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Posiada doświadczenie w przygotowywaniu i wykonywaniu operacji aeromobilnych z użyciem śmigłowców.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, US Coast Guard Academy w New London oraz US Army Ranger School w Georgii. Jest też odznaczonym w służbie weteranem zagranicznych misji wojskowych.

Czytaj także: Leonardo kusi MON: nowy polski śmigłowiec dla „Świdnika” w dwa lata

Nowy prezes zarządu PZL-Świdnik po zdjęciu munduru poświęcił się biznesowi. Wiedzę zdobywał  na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył też studia MBA w IESE Business School w Barcelonie. Obecnie ma za sobą  20-letnie  doświadczenie menadżerskie w Polsce i za granicą. Przez ostatnie 12 lat pracował w Boston Consulting Group, gdzie zasiadał w zarządzie i był liderem Praktyki Dóbr Przemysłowych i Energetyki w Polsce. Jego dorobek biznesowy obejmuje również doświadczenie w dziedzinie inwestycji kapitałowych, przekształceń i optymalizacji procesów przemysłowych wprowadzanych w wielu firmach  na polskim rynku.

Nowy prezes obejmuje stery największej fabryki śmigłowców w Polsce trudnym momencie. Branża zmaga się z poważnym kryzysem spowodowanym pandemią i osłabieniem zapotrzebowania na środki powietrznego transportu.

Długie tradycje PZL-Świdnik

PZL-Świdnik to jedyny polski producent śmigłowców wytwarzający wiropłaty od ponad 60 lat. Do dziś firma wyprodukowała i dostarczyła ponad 7400 śmigłowców dla klientów z ponad 40 krajów na świecie. Dzięki PZL Polska jest jednym z 5 europejskich państw, mogących pochwalić się zdolnością samodzielnego projektowania, produkcji, rozwoju i wsparcia śmigłowców. Firma zatrudnia ok. 3000 osób, w tym 650 inżynierów i współpracuje z blisko 1000 krajowych poddostawców.

Czytaj także: PZL Świdnik to kluczowy zakład w projektach Leonardo

Zakłady pozostają kluczowym partnerem polskiego resortu obrony. 80 proc. śmigłowców dostarczonych Siłom Zbrojnym RP to wiropłaty wyprodukowane w PZL-Świdnik. Firma jest częścią Leonardo od 2010 r.