PZL-Świdnik ma nowego prezesa

Jacek Libucha, doświadczony manager i specjalista od przekształceń i optymalizacji produkcji, został prezesem zarządu PZL-Świdnik. Największego śmigłowcowego zakładu w kraju.

Publikacja: 22.10.2020 09:05

Jacek Libucha, nowy prezes PZL-Świdnik.

Jacek Libucha, nowy prezes PZL-Świdnik.

Foto: Jacek Libucha, nowy prezes PZL-Świdnik.

Marco Lupo, który pełnił tę funkcję w ostatnich miesiącach, łącząc ją ze stanowiskiem szefa przedstawicielstwa Leonardo, kontynuuje swoją misję w Polsce.

Nowy zarząd spółki ma wzmocnić w trudnym czasie „fundamenty helikopterowego biznesu”. W zakładach, które są ważną częścią sektora lotniczego koncernu Leonardo – podały władze włoskiego  potentata.

Czytaj także: Zamówienia MON szansą dla PZL-Świdnik

Nowy zarząd PZL Świdnik wnosi „wszechstronne i bogate doświadczenie biznesowe, międzynarodowe oraz wiedzę ekspercką w zakresie wojskowości, która będzie korzystna dla organizacji jak i dla obecnie realizowanych oraz przyszłych projektów firmy – czytamy w komunikacie.

Włoski właściciel nieprzypadkowo zwraca uwagę na wojskowe doświadczenie nowego szefa „Świdnika”.

Nowy prezes PZL-Świdnik

Urodzony w Strzyżowie na Podkarpaciu Jacek Libucha, zanim rozpoczął karierą biznesową, przez 11 lat służył w Siłach Zbrojnych RP. Był między innymi dowódcą szwadronu szturmowego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Posiada doświadczenie w przygotowywaniu i wykonywaniu operacji aeromobilnych z użyciem śmigłowców.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, US Coast Guard Academy w New London oraz US Army Ranger School w Georgii. Jest też odznaczonym w służbie weteranem zagranicznych misji wojskowych.

Czytaj także: Leonardo kusi MON: nowy polski śmigłowiec dla „Świdnika” w dwa lata

Nowy prezes zarządu PZL-Świdnik po zdjęciu munduru poświęcił się biznesowi. Wiedzę zdobywał  na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył też studia MBA w IESE Business School w Barcelonie. Obecnie ma za sobą  20-letnie  doświadczenie menadżerskie w Polsce i za granicą. Przez ostatnie 12 lat pracował w Boston Consulting Group, gdzie zasiadał w zarządzie i był liderem Praktyki Dóbr Przemysłowych i Energetyki w Polsce. Jego dorobek biznesowy obejmuje również doświadczenie w dziedzinie inwestycji kapitałowych, przekształceń i optymalizacji procesów przemysłowych wprowadzanych w wielu firmach  na polskim rynku.

Nowy prezes obejmuje stery największej fabryki śmigłowców w Polsce trudnym momencie. Branża zmaga się z poważnym kryzysem spowodowanym pandemią i osłabieniem zapotrzebowania na środki powietrznego transportu.

Długie tradycje PZL-Świdnik

PZL-Świdnik to jedyny polski producent śmigłowców wytwarzający wiropłaty od ponad 60 lat. Do dziś firma wyprodukowała i dostarczyła ponad 7400 śmigłowców dla klientów z ponad 40 krajów na świecie. Dzięki PZL Polska jest jednym z 5 europejskich państw, mogących pochwalić się zdolnością samodzielnego projektowania, produkcji, rozwoju i wsparcia śmigłowców. Firma zatrudnia ok. 3000 osób, w tym 650 inżynierów i współpracuje z blisko 1000 krajowych poddostawców.

Czytaj także: PZL Świdnik to kluczowy zakład w projektach Leonardo

Zakłady pozostają kluczowym partnerem polskiego resortu obrony. 80 proc. śmigłowców dostarczonych Siłom Zbrojnym RP to wiropłaty wyprodukowane w PZL-Świdnik. Firma jest częścią Leonardo od 2010 r.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego