Protokół ma związek z budową centrum MRO przeznaczonego dla wersji wojskowych oraz cywilnych, które miałyby być eksploatowane na terytorium Rumunii, a w przyszłości także innych użytkowników w Europie Centralnej oraz Wschodniej. Powyższa inicjatywa ma związek z zapotrzebowaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych tego kraju, które zgłosiło zapotrzebowanie na (wstępnie) dwanaście wielozadaniowych śmigłowców. Oferta korporacji Lockheed Martin (w tym zakładów PZL Mielec) zakłada montaż wiropłatów w Polsce, skąd mogłyby trafić do Rumunii.

Czytaj także: Drugi mielecki Firehawk w Los Angeles

Przetarg w Rumunii to jeden z kilku projektów, które budzi zainteresowanie PZL Mielec i programu S-70i Black Hawk, który w ostatnich miesiącach nie notuje sukcesów. Obecnie zakłady w Mielcu prowadzą prace nad realizacją dostaw śmigłowców dla władz stanu Kalifornia. Równolegle przygotują się również do wysłania pierwszych egzemplarzy na Filipiny. Poza Rumunią, złożono także ofertę na dostawę sześciu wiropłatów w odmianie uderzeniowej dla sił zbrojnych Filipin. Rozstrzygnięcie tego przetargu może nastąpić jeszcze w bieżącym roku.

PZL Mielec dostarcza śmigłowce S-70i Black Hawk od 2010 roku. Dotychczas maszyny zakupiło siedemnastu użytkowników. Wśród nich także w Polsce. Trzy egzemplarze służą w Policji, a cztery kolejne w Siłach Zbrojnych.