Drugi mielecki Firehawk w Los Angeles

F1 Pierwszy (H-21) dostarczony Departamentowi Straży Pożarnej hrabstwa Los Angeles śmigłowiec Lockheed Martin Sikorsky S-70i Firehawk powstały na bazie maszyny skompletowanej w PZL w Mielcu. Fot. United Rotorcraft.

Na lotnisku Barton w hrabstwie Los Angeles odbyła się uroczystość przekazania i wdrożenia do eksploatacji wielozadaniowego śmigłowca ratowniczego Lockheed Martin Sikorsky S-70i Firehawk.

Jest to druga i, jak na razie, ostatnia maszyna tego typu zamówiona przez Departament Straży Pożarnej hrabstwa Los Angeles.

Czytaj także: PZL Mielec dostarczy śmigłowce na Filipiny

Najnowszy nabytek służb ratowniczych nosi numer burtowy H-22. Kontrakt na zakup dwóch śmigłowców podpisano w 2017 r. Wiropłaty w bazowej konfiguracji powstały w, należących do korporacji Lockheed Martin, Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. Po dostarczeniu do Stanów Zjednoczonych trafiły do zakładów United Rotorcraft w celu przebudowy do docelowej konfiguracji ratowniczej. Służby ratownicze hrabstwa Los Angeles mają wykorzystywać je do zadań przeciwpożarowych i ratownictwa medycznego.

F2 Drugi (H-22) śmigłowiec pożarniczy Lockheed Martin Sikorsky S-70i Firehawk, powstały poprzez konwersję maszyny zbudowanej w Mielcu, przekazany Departamentowi Straży Pożarnej hrabstwa Los Angeles 4 sierpnia. Fot. United Rotorcraft.

Obecnie flota śmigłowców ratowniczych Departamentu Straży Pożarnej hrabstwa Los Angeles liczy dziesięć maszyn. Pięć starszych Belli 412 i pięć S-70 Firehawk różnych odmian. W lipcu ubiegłego roku strażacy z Los Angeles ogłosili plan zakupu kolejnych dwóch Firehawków. Na razie nie wiadomo czy będą to fabrycznie nowe S-70i z Mielca, czy S-70 pochodzące z rynku wtórnego.

Czytaj także: Mieleckie samoloty w służbie Estonii

Dotychczas korporacja Lockheed Martin sprzedała 12 wiropłatów S-70i Firehawk. Dwa trafiły do hrabstwa Los Angeles, jeden do miasta San Diego, a pozostałe zamówił Departament Leśnictwa stanu Kalifornia. Wszystkie, w konfiguracji bazowej, powstały w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Australijskie NH90 uziemione. Kwestie techniczne

Ministerstwo Obrony Australii poinformowało o wstrzymaniu lotów wszystkich śmigłowców wielozadaniowych NHIndustries NH90, znanych pod ...

Umowa na dostawę IZOSN

Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę z firmą PZM Wimet Zbigniew Wiśniewski dotyczącej zakupu inżynieryjnych zestawów ...

Izrael zamawia śmigłowce AW119

Leonardo i Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisali umowę dotyczącą produkcji i dostawy do Izraela ...