Kadrowa miotła sprząta PGZ

Paweł Lulewicz objął rządy w gdyńskiej PGZ Stoczni Wojennej. Posadę stracili Przemysław Kowalczuk,  szef Wojskowych Zakładów Elektronicznych w Zielonce oraz wiceprezes Ireneusz Jabłoński.

Publikacja: 29.08.2020 08:34

Fot./PGZ

Fot./PGZ

Foto: Fot./PGZ

Andrzej Kensbok, od sześciu miesięcy głównodowodzący Polską Grupą Zbrojeniową zapewnia, że wszystkie autoryzowane przez organa właścicielskie kadrowe korekty były starannie przemyślane i w jego przekonaniu – zasadne.

W jednym z ostatnich prasowych wywiadów prezes Kensbok  odkrywa na przykład dlaczego musiał odejść (wraz z całym zarządem) Konrad Konefał prezes  gdyńskiej stoczni  mozolnie podnoszonej po wykupieniu aktywów od syndyka przez narodową, obronną grupę kapitałową z niedawnego upadku.

Czytaj także: MSPO 2020 z Polską Grupą Zbrojeniową

– W 2019 r. Stocznia Wojenna wygenerowała bardzo dużą stratę. Wg ustaleń „Radaru” może chodzić nawet o 64 mln zł. Co więcej do połowy 2020 r. jej poprzedni zarząd nie przedstawił żadnego pomysłu jak spółkę zaktywizować. Nie było pomysłu ani jak ciąć koszty ani jak pozyskiwać zlecenia – tłumaczy w Dzienniku Gazecie Prawnej, prezes PGZ.

Pani prezes od pancerzy

Andrzej Kensbok deklaruje determinację, by w swojej firmie aktywizować dziedziny takie jak projekty morskie czy lotnictwo w których PGZ „za wolno idzie do przodu”.

„Radar” sprawdził, jak w czasie półrocznej kadencji obecnego zarządu aktywizowały, przynajmniej kadrowo kilka różnych obszarów obronnego biznesu.

Czytaj także: Polska Grupa Zbrojeniowa patrzy za ocean

Oprócz PGZ Stoczni Wojennej, stoczni Nauta czy wspomnianych wcześniej WZE, w których w ostatnich latach wydano miliony zlotych na budowę rakietowego laboratorium do serwisowania i certyfikowania przeciwokrętowych pocisków NSM produkcji norweskiego Kongsberga, „korekta personalna”  sięgnęła np. pancernego centrum zbrojeniówki czyli śląskich Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy. Już wiosną tego roku Marka Grochowskiego zastąpiła w fotelu prezesa Elżbieta Wawrzynkiewicz, kierująca wcześniej Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi w Poznaniu. To pierwsza kobieta w historii która stanęła na czele słynnej  gliwickiej fabryki czołgów.

Bydgoski trotyl pod nową komendą

Sporym zaskoczeniem była wymiana prezesa bydgoskiego Nitro-Chemu, jednego z największych w świecie producentów m.in. trinitrotoluenu i niekwestionowanego lidera eksportu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Andrzej Łysakowski, (o niedawna szef Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych w Dęblinie, zastąpił w firmie na czele zarządu Krzysztofa Kozłowskiego. Kozłowski ustąpił z pierwszego miejsca ale zachował funkcję wiceprezesa trotylowej spółki.

Czytaj także: Polska Grupa Zbrojeniowa nad kreską

Dokładnie w środku wakacji nominację na prezesa Ośrodka Badawczo Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni otrzymał Marcin Wiśniewski. Informatyk, absolwent Politechniki Gdańskiej, wieloletni pracownik CTM, spec od systemów łączności, dowodzenia marynarką i kierowania okrętowym uzbrojeniem. W tym przypadku zaskoczenia nie było. Wiśniewski od stycznia 2019 roku pełnił w gdyńskim ośrodku morskich innowacji funkcję członka zarządu CTM.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego