Reklama
Rozwiń

Czy Stany Zjednoczone odkupią tureckie S-400?

W ostatnich dniach pojawiła się informacja dotycząca propozycji, jaką kilka dni wcześniej miał złożyć amerykański senator John Thune z Partii Republikańskiej.

Publikacja: 02.07.2020 10:30

W amerykańskim Senacie pojawiła się propozycja odkupienia przez USA tureckich baterii S-400, co miał

W amerykańskim Senacie pojawiła się propozycja odkupienia przez USA tureckich baterii S-400, co miałoby zażegnać kryzys na linii Ankara-Waszyngton. Fot./MO Turcji.

Foto: W amerykańskim Senacie pojawiła się propozycja odkupienia przez USA tureckich baterii S-400, co miałoby zażegnać kryzys na linii Ankara-Waszyngton. Fot./MO Turcji.

Dotyczy ona zmiany Ustawy Autoryzacji Obrony Narodowej, jaka mogłaby zostać wprowadzona w 2021 r. To pozwalałoby na wykupienie zamówionych przez Turcję rosyjskich rakietowych systemów przeciwlotniczych S-400 przy wykorzystaniu środków z  budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych.

Czytaj także: Turcja wstrzymała instalowanie S-400

Miałoby to rozwiązać problem sankcji nałożonych przez USA na Turcję zgodnie z ustawą CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act). Jest to ustawa federalna o przeciwstawianiu się przeciwnikom USA poprzez sankcje. W przypadku Turcji doprowadziła ona do wypchnięcia kraju z programu F-35, w którym lokalny przemysł zbrojeniowy był ważnym poddostawcą.

Ewentualne wejście w życie propozycji Thune’a wymagałoby wyasygnowania przez USA kwoty 2,5 mld dol. Tyle bowiem miała Turcja zapłacić za S-400 na mocy umowy z końca 2017 r., odrzucając oferty amerykańskie, europejskie i chińskie. Dotąd, począwszy od lata ub. r., Rosja miała dostarczyć sprzęt dla czterech baterii S-400 i 192 pociski kierowane. Według amerykańskich komentatorów pozwoliłoby to zarówno USA jak i Turcji wyjść z impasu, w jakim obecnie obydwoma państwami. Turcja odzyskałaby pieniądze i miejsce w programie F-35, zaś USA odzyskałyby poddostawcę oraz pole do dalszych rozmów z Ankarą.

Czytaj także: Rosjanie rozpoczęli dostawę S-400 do Turcji

Nie wiadomo, jak do propozycji ustosunkuje się Senat USA, a także prezydent Donald Trump. Wreszcie sama Turcja nie musi być skłonna do pójścia na tego typu kompromis. Oznaczałoby to bowiem zdecydowane pogorszenie jej stosunków z Rosją. John Thune nie wskazał ponadto jednoznacznie, co miałoby się stać z odkupionymi przez USA S-400. Trudno sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której Amerykanie ot tak kupują i przejmują jeden z najnowocześniejszych rosyjskich systemów uzbrojenia bez żadnej reakcji ze strony Kremla. Wprawdzie Jim Townsend, były urzędnik Pentagonu ds. kontaktów politycznych z NATO i państwami europejskimi, zasugerował wprost możliwość przejęcia S-400 przez USA. Nie jest to jednak w żadnym razie oficjalne stanowisko Waszyngtonu ani nawet samego Thune’a.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku