System zamówiono w październiku 2017 r. Bazowa umowa dotyczyła dwóch baterii i miała wartość 110 mln euro. Zakres umowy rozszerzono w grudniu 2018 r. o dostawę partii szkolnych pocisków rakietowych AMRAAM.
Czytaj także: Raytheon otrzymał kolejne środki na wsparcie systemu NASAMS
Według upublicznionych informacji, na Litwę trafiły podwozia-nośniki poszczególnych elementów systemu (ciężarówki Mercedes-Benz Actros 8×8 i Mercedes-Benz Unimog, pochodzące z nadwyżek Sił Zbrojnych Królestwa Norwegii), a także m.in. wyrzutnie pocisków rakietowych.
Szkolenie litewskiego personelu na terenie Norwegii rozpoczęło się w drugiej połowie 2019 r. Plany zakładają zakończenie dostaw sprzętu w 2020 r. i osiągnięcie gotowości bojowej w 2021 r. Strona litewska nie informuje o szczegółach dostawy. Systems NASAMS II wejdzie do uzbrojenia Batalionu obrony przeciwlotniczej Wojsk Lądowych SZ Litwy, stacjonującego w Radziwiliszkach.
Jak wspomniano, Litwa zamówiła dwie baterie systemu Kongsberg NASAMS 2. Każdy składa się z dwóch wyrzutni, stacji radiolokacyjnej AN/MPQ-64F1 Sentinel, optoelektronicznej głowicy obserwacyjno-celowniczej, kabiny dowodzenia i pojazdu łączności. Dodatkowo w Stanach Zjednoczonych zamówiono nieujawnioną liczbę pocisków kierowanych AIM-120 AMRAAM, a w Norwegii pociski szkolne. NASAMS II dołączy do już używanych przez batalion zestawów przeciwlotniczych bliskiego zasięgu Saab RBS-70, Raytheon FIM-92 Stinger i MESKO Grom (te ostatnie zakupione na mocy umowy z września 2014 r.).