Egipt dostanie pierwsze Su-35 w tym roku

Rosyjska agencja prasowa TASS, powołując się na anonimowe „źródła wojskowo-dyplomatyczne”, poinformowała, że należący do Suchoja zakład KnAAZ przystąpił do produkcji myśliwców Su-35 dla Egiptu. Wszystko zgodnie z kontraktem na „ponad 20 myśliwców”.

Publikacja: 10.06.2020 15:05

Egipt jest drugim klientem zagranicznym, jaki kupił Su-35, po Chinach, które otrzymały 24 myśliwce i

Egipt jest drugim klientem zagranicznym, jaki kupił Su-35, po Chinach, które otrzymały 24 myśliwce i rozważają zakup kolejnej partii. Fot./Telewizja rosyjska

Foto: Egipt jest drugim klientem zagranicznym, jaki kupił Su-35, po Chinach, które otrzymały 24 myśliwce i rozważają zakup kolejnej partii. Fot./Telewizja rosyjska

Podobną informację w tym samym czasie podał arabski portal Menadefense.net uściślając, że zamówienie opiewa na 26 samolotów. Serwis opublikował również zdjęcia z zakładu KnAAZ, jakoby przedstawiające myśliwce produkowane właśnie dla Egiptu. Widać na nich samolot z numerem konstrukcyjnym 06411. Oficjalne strona rosyjska odmawia nawet potwierdzenia samego istnienia egipskiego zamówienia na Su-35.

Czytaj także: Czy Włosi dostarczą broń Egiptowi?

W rzeczywistości, 19 marca 2018 r., rosyjska centrala handlu uzbrojeniem Rosoboroneksport podpisała kontrakt z Egiptem na dostawę 31 myśliwców Su-35 w latach 2020-2023. Z terminów wynika, że samoloty dla Egiptu są obecnie w produkcji, chociaż wspominany wyżej egzemplarz 06411 (czyli 11 samolot szóstej serii produkcyjnej, środkowa cyfra jest nieważna) jest w wersji Su-35S przeznaczonej dla sił powietrznych Rosji. Zdjęcia w hali produkcyjnej pochodzą z listopada 2019 r.

Najnowsze ujawnione zdjęcia z zakładu KnAAZ pochodzą z kwietnia 2020 r. i pokazują numer 07105. Może to być samolot z partii dla egipskich sił powietrznych. Egipt jest drugim klientem zagranicznym, jaki kupił Su-35, po Chinach, które otrzymały 24 myśliwce i rozważają zakup kolejnej partii.

Czytaj także: Czwarta egipska korweta Gowind zwodowana

Egipt zrobił w ostatnich latach ogromne zakupy bojowej techniki lotniczej. Obejmują m.in. 24 myśliwce Dassault Rafale i 46 śmigłowców bojowych AH-64D Apache. Dwa duże zamówienia złożono w 2015 r. w Rosji. Pierwsze na 46 myśliwców MiG-29M i M2 (to wersja dwumiejscowa) Drugie na 46 śmigłowców bojowych Ka-52E. Wszystkie MiG-29 dostarczono w latach 2017-2019. Kontrakt na Ka-52E będzie ukończony w tym roku. Po krótkiej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, produkujący Ka-52 zakład w Arsienjewie wrócił już do pracy.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego